Domica – miesto spojenia mýtov a histórie

Domica – miesto spojenia mýtov a histórie

Blízko hraníc s našimi južnými susedmi sa nachádza jaskyňa Domica, ktorá svojim návštevníkom ponúka zážitok, v ktorom sa miesi dobrodružstvo rozprávkových mýtov a tajomnosť ľudskej histórie. 

Nájdete ju v juhozápadnej časti Slovenského krasu na Silickej planine. Vďaka svojej unikátnej výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, stala sa pýchou Gemera a jej podzemné priestory boli až také atraktívne, že pritiahli filmárov kultovej rozprávky Soľ nad zlato. Navyše pomáha zložiť „skúšku dobrodruha“.

Pád do neolitu

Pred vstupom do nej sa presvedčte, či máte pohodlné topánky, pretože sa budete prechádzať po najdlhšej jaskyni v našej krajine. Ďalej odporúčame obrniť sa veľkou dávkou odvahy, pretože hneď na úvod vás čaká Čertova diera. Nemusíte sa však báť priveľmi. Tento rozprávkový názov nesie kopec, na ktorom sa nachádza vchod do jaskyne. Môžete byť radi, že nemusíte podstúpiť skutočnú skúšku odvahy, ako jej objaviteľ Ján Majko v roku 1926. Prekonal totiž štrnásť metrovú priepasť a smelo môžeme povedať, že ňou cestoval v čase, pretože týmto kurióznym spôsobom objavil neolitickú jaskyňu, v ktorej si okrem milovníkov tajomstiev prídu na svoje aj archeológovia alebo nadšenci histórie. 

Jaskyňa Domica
Chodba v jaskyni Domica

Mystika, modlitby a Rímske kúpele

Domica ukrýva mnoho nálezov z mladšej doby kamennej, ktoré môžete na ceste po nej vidieť. Ak sa teda odhodláte prejsť vstupom cez Čertovu dieru, čakajú vás Samsonove stĺpy, ktoré vás očaria svojou výškou a farebnosťou. Meno si vyslúžili svojou mohutnosťou a prvenstvo rozhodne patrí jaskynnému komínu, ktorý je vysoký 24 metrov. Od nich sa premiestnite do Majkovho dómu, ktorý v sebe spája ocenenie objaviteľa jaskyne a mystiku starovekej doby.

Pomodliť sa alebo meditovať môžete pri Kazateľnici, či pokochať sa výzdobe, ktorú zabezpečujú Jaskynné záclony. Kúpeľ v Rímskych kúpeľoch vám však neodporúčame, pretože teplota v jaskyni je maximálne desať stupňov a pozor si musíte dať aj na povestnú rieku Styx, ktorá je síce v skutočnosti iba malou riečkou, ale odporúčame sa pre istotu držať skupiny. Nasleduje totiž Dóm Mystérií, kde na vás bude v Posvätnej chodbe dýchať praveký človek svojimi kresbami alebo inými drobnosťami, ktoré po sebe zanechal. 

Palmový háj

Najkrajšia časť jaskyne na vás ešte len čaká, ale pozor! Dóm indických pagod je aj domov viac než šestnástich druhov netopierov, takže možno by nezaškodilo dať si pozor na krk. Ak však prekonáte strach, uvidíte nádherné útvary, ktoré si nerobia ťažkú hlavu z gravitácie. Príjemným záverom je Palmový háj a Koncertná sieň, ktoré nezaostávajú za svojimi predchodcami, avšak návštevníkov nestrašia, ale ponúkajú im krásu rozkvitnutých stromov, pralesa či Gotických stĺpov. Po ich zahliadnutí sa vaša púť skončí a vy sa môžete prekrstiť na dobrodruha začiatočníka. Máte na to rozhodne nárok. 

Eva Adamová

Som novinárka dušou aj srdcom. Milujem cestovanie, ktoré je súčasťou moje práce. Prešla som státisíce kilometrov doma aj v zahraničí, stretla stovky ľudí, ktorí mi vyrozprávali svoje príbehy, previedli ma málo poznanými miestami svojho kraja a dopriali tak vidieť očarujúce klenoty, ku ktorým by som sa len tak nedostala. Nie preto, že by boli ťažko dostupné, len možno komerčne nie veľmi atraktívne. Na Slovensku som v rámci svojej vášne objavila vďaka ľuďom nádherné miesta, o ktorých sa málo vie aj píše. Projekt slowensko.sk dal šancu aj týmto miestam a vďačne im ponúkol priestor. Zaslúžia si byť objavené.