1. Domov
  2. Abov
  3. Košický hrad – tajomný hrad nad Košicami

Košický hrad – tajomný hrad nad Košicami

Hlavný obrázok článku "Košický hrad – tajomný hrad nad Košicami"

Severozápadne od Košíc v lokalite Hradová nájdeme Košický hrad, ktorý s rozlohou 6,5 ha patrí k najväčším stredovekým opevneniam na našom území. Skrýva v sebe mnoho tajomstiev, ktoré nebudú asi nikdy zodpovedané.

Hrad, ktorý nebol nikdy dostavaný

O Košickom hrade neexistujú žiadne priame písomné zbierky zo stredoveku. Niekedy je mylne spájaný s hradom Sokoľ, ktorý bol v skutočnosti iným hradom. Mylné je aj označenie územia Horné Košice, ktoré v skutočnosti bolo územie od úpätia kopca Hradová po stredoveké Košice. Hrad na vrchu nad Košicami preto v sebe ukrýva tajomstvá o dobe vzniku, existencii, ale aj o jeho úlohe v stredoveku. Dokonca je možné a pravdepodobné, že hrad nebol nikdy dostavaný.

Košický hrad
foto: Castellum Cassovia, o.z.

Zachovali sa múry a predpokladá sa existencia ďalších dvoch línií opevnenia. Jedno z nich vytvára rozsiahle nádvorie na južnom úpätí a ďalšie lemuje po vonkajšej strane severovýchodnú stranu hradného areálu. Na hornej terase stáli nadzemné objekty – domy a hospodárske stavby. Ústrednou stavbou hradu bola valcová veža, ktorá sa nachádzala takmer na najvyššom bode hrebeňa. Na severnej strane sa zachovali zvyšky mohutnej veže trojuholníkového pôdorysu.

Košický hrad
foto: Castellum Cassovia, o.z.

Nejasný vznik hradu

Na Košickom hrade sa realizovalo niekoľko výskumov, avšak z viacerých chýbajú výstupy a preto sa môžeme len domnievať.

Najčastejšie sa o vzniku hradu skloňujú 2 možnosti. Prvá považuje za staviteľa hradu palatína Omodeja Abu. Impulzom pre stavbu malo byť nepriateľské postavenie mesta a palatína v sporoch o následníctvo uhorského trónu na začiatku 14. storočia. V rámci zmieru sa Omodejovci zaviazali, že nebudú stavať hrady bez kráľovského povolenia. Táto zmienka je považovaná za nepriamy dôkaz stavby Košického hradu.

Cestou na Košický hrad
foto: Castellum Cassovia, o.z.
Staré domy na Košickom hrade
foto: Castellum Cassovia, o.z.

Druhá možnosť hovorí o hrade ako nedokončenom protitatárskom útočisku. Hrad svojím rozsahom a hrúbkou hradieb zodpovedá kráľovským včasnostredovekým a vrcholnostredovekým hradom, ktoré vznikli pred polovicou 13. storočia. Rozsah opevnenia napovedá, že mohol plniť funkciu útočiska pre rodiace sa Košice.

Vyhliadka na Košice
foto: Cerii / Shutterstock
Výhľady na Košice
foto: Castellum Cassovia, o.z.

Košický hrad dnes

Na Košickom hrade v súčasnosti nájdeme hradnú scénu, prírodný amfiteáter a návštevnícke centrum. Areál spravuje občianske združenie Castellum Cassovia. Neďaleko sa nachádza vyhliadková veža Hradová, ktorá je spolu s hradom obľúbeným a často navštevovaným cieľom.

Vyhliadková veža Hradová nad Košicami
foto: Jozef Ondras / Shutterstock
Vyhliadková veža Hradová nad Košicami
foto: Peter_Jas / Shutterstock

Zdroj informácií: kosickyhrad.sk

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Medveď hnedý v ZOO Košice

ZOO Košice patrí medzi najväčšie v Európe

ZOO Košice sa nachádza vo vzdialenejšej miestnej časti Kavečany, na severe Košíc. S rozlohou 288 hektárov je najväčšou zoologickou záhradou na Slovensku i v Česku a patrí medzi najväčšie v Európe. 1500 zvierat a takmer 300 druhov V zoologickej záhrade môžete vidieť približne 1500 zvierat, ktoré sú zastúpené v takmer 300 druhoch a je jedinou na Slovensku, kde môžete vidieť tulene obyčajné, tučniaky jednopáse […]

Turniansky hrad

Turniansky hrad – strážca Zádielskej planiny

Turniansky hrad alebo hrad Turňa je zrúcanina hradu z 13. storočia, ktorý leží v Slovenskom krase nad obcou Turňa nad Bodvou na osamelom kopci Zádielskej planiny. Z histórie Turnianskeho hradu Obec Turňa nad Bodvou sa spomína už v roku 1198, kedy tam stál malý hrádok. V roku 1241 postavili majitelia obce Turniansky hrádok pozostávajúci z hranolovej veže, ktorá slúžila na […]

Hájske vodopády

Hájske vodopády – najkrajšia sústava vodopádov na Slovensku

Hájske vodopády patria medzi najkrajšie miesta v Slovenskom krase, ktoré nájdeme v Hájskej doline. Nazývajú sa aj Vodopády Hlboký jarok. Dolina vodopádov Hájska dolina s dĺžkou 4 km a prevýšením 300 metrov spája obce Háj a Hačava. Oddeľuje najvýchodnejšie planiny Slovenského krasu – Jasovskú planinu a Zádielskú planinu. Nájdeme v nej 10 vodopádov rôznych veľkostí – od 1 do 7 metrov. Medzi […]