1. Domov
  2. Abov
  3. Vyhliadková veža Hradová pri Košiciach

Vyhliadková veža Hradová pri Košiciach

Hlavný obrázok článku "Vyhliadková veža Hradová pri Košiciach"

Vyhliadková veža Hradová sa nachádza na vrchu Hradová, ktorý je známy aj vďaka Košickému hradu. Veža sa nachádza v nadmorskej výške 466 metrov a ponúka panoramatické výhľady do Košickej kotliny, Hornádskej kotliny, na mesto Košice a okolité pohoria – Volovské vrchy, Slánske vrchy a Čiernu horu. Veža je vysoká 21,5 metra a má 3 vyhliadkové terasy. Plošiny sú kryté drevenou strechou.

Vyhliadková veža Hradová nad Košicami
foto: Jozef Ondras / Shutterstock

Jedno miesto, niekoľko veží

Vyhliadková veža bola postavená na mieste starej drevenej vyhliadkovej veže z roku 1909 zvanej Rákociho rozhľadňa, ktorá bola zbúraná v roku 1919 neznámymi osobami. Začiatkom 30-tych rokov postavili na mieste väčšiu drevenú triangulačnú vežu, ktorá v roku 1944 vyhorela. Po vojne postavili menšiu trigonometrickú vežu, ktorá sa zrútila v polovici 60-tych rokoch. A v roku 1987 vybudovalo mesto Košice súčasnú vyhliadkovú vežu.

Vyhliadka na Košice
foto: Cerii / Shutterstock

Nenáročná prechádzka

Z parkoviska Pod Vyhliadkovou vežou v časti Košice – Kavečany vám cesta zaberie približne 20 minút. O vyhliadkovú vežu sa starajú a prevádzkujú Mestské lesy Košice a.s. Vyhliadková veža Hradová má otváracie hodiny a vstup na ňu je spoplatnený. V blízkosti sa nachádza aj zrúcanina Košického hradu.

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Turniansky hrad

Turniansky hrad – strážca Zádielskej planiny

Turniansky hrad alebo hrad Turňa je zrúcanina hradu z 13. storočia, ktorý leží v Slovenskom krase nad obcou Turňa nad Bodvou na osamelom kopci Zádielskej planiny. Z histórie Turnianskeho hradu Obec Turňa nad Bodvou sa spomína už v roku 1198, kedy tam stál malý hrádok. V roku 1241 postavili majitelia obce Turniansky hrádok pozostávajúci z hranolovej veže, ktorá slúžila na […]

Hájske vodopády

Hájske vodopády – najkrajšia sústava vodopádov na Slovensku

Hájske vodopády patria medzi najkrajšie miesta v Slovenskom krase, ktoré nájdeme v Hájskej doline. Nazývajú sa aj Vodopády Hlboký jarok. Dolina vodopádov Hájska dolina s dĺžkou 4 km a prevýšením 300 metrov spája obce Háj a Hačava. Oddeľuje najvýchodnejšie planiny Slovenského krasu – Jasovskú planinu a Zádielskú planinu. Nájdeme v nej 10 vodopádov rôznych veľkostí – od 1 do 7 metrov. Medzi […]