Najväčšie krasové územie v strednej Európe – Slovenský kras v sebe skrýva stovky podzemných priestorov, jaskýň, priepastí, dolín či tiesňav. Jednou z najznámejších a najkrajších miest je Zádielska tiesňava, ktorú dokonca mnohí označujú za jednu z najkrajších tiesňav na Slovensku.
Najhlbšia tiesňava na Slovensku
Zádielska tiesňava sa nachádza vo východnej časti Slovenského krasu, medzi krasovými planinami Horný vrch (na západe) a Zádielskou planinou (na východe). Má dĺžku približne 2,2 kilometra a mohutné skalné steny, ktorými budete v tiesňave obklopení sú vysoké až 400 metrov. To z nej robí najhlbšiu tiesňavu na Slovensku. Zádielska tiesňava bola v roku 1954 vyhlásená pre svoju jedinečnosť za národnú prírodnú rezerváciu.
Tiesňava jaskýň
V tiesňave sa nachádza približne 100 jaskýň a väčšina z nich má dĺžku od 2 do 10 metrov. Najväčšou jaskyňou je s dĺžkou 60 metrov Tajná jaskyňa, najvýraznejšou jaskyňou je Orlia diera, ktorej neprístupný vchod leží v mohutnej skalnej stene a vidieť ju na niekoľko kilometrov. Archeologicky významná je Kostrová jaskyňa, o Kráľovskej jaskyni sa spájajú miestne legendy o uhorskom kráľovi Belovi IV., ktorý sa v regióne skrýval pred Tatármi. V Lôžkovej jaskyni prežil chlapec Miklós Bélyi počas II. svetovej vojny 3 mesiace v chlade a zime. Väčšina jaskýň je verejnosti neprístupná.
Náučný chodník Zádielska tiesňava
Zádielskou tiesňavou vedie náučný chodník s celkovou dĺžkou 9 kilometrov a prevýšením 550 metrov. Začína za obcou Zádiel, kde pri ústí doliny nájdete aj parkovisko.
Náučný chodník je okruh so 7 zastávkami, ktoré sú venované NPR Zádielska tiesňava, geomorfológii, flóre, faune, obhospodarovaniu, krasovým javom a histórii osídlenia. Prechádza Zádielskou tiesňavou po červenej turistickej značke a následne vychádza po modrej turistickej značke na Zádielsku planinu, odkiaľ je nádherný výhľad na tiesňavu.
Chodníkom pokračujete po modrej značke až prídete na miesto Okrúhly laz, kde sa nachádza jedno z najväčších hradísk v celej Európe – Zádielske hradisko. Na náučnom chodníku sa nachádza aj niekoľko vyhliadkových miest. Medzi najkrajšie určite patrí Zádielska vyhliadka na Krkavčích skalách, z ktorej je okrem iného aj pekný pohľad na najznámejší skalný útvar – vyše 100 metrovú skalnú vežu Cukrová homoľa.
Prechod náučným chodníkom trvá približne 3 až 4 hodiny a je vhodný aj pre rodiny s deťmi.
Veľký zádielsky traverz
V roku 1997 sa udiala v Zádielskej tiesňave mimoriadna udalosť, ktorá bola zapísaná aj v Guinessovej knihe rekordov. Gustávovi Stibrányimu sa podarilo unikátne lanové premostenie s dĺžkou 847,57 metrov, čo z neho robilo najdlhší lanový traverz na svete.
Okrem Zádielskej tiesňavy vám odporúčame navštíviť aj vedľajšiu Hájsku dolinu s obľúbenými Hájskymi vodopádmi.