1. Domov
  2. Abov
  3. Zádielska tiesňava – najkrajšia a najhlbšia tiesňava na Slovensku

Zádielska tiesňava – najkrajšia a najhlbšia tiesňava na Slovensku

Hlavný obrázok článku "Zádielska tiesňava – najkrajšia a najhlbšia tiesňava na Slovensku"

Najväčšie krasové územie v strednej Európe – Slovenský kras v sebe skrýva stovky podzemných priestorov, jaskýň, priepastí, dolín či tiesňav. Jednou z najznámejších a najkrajších miest je Zádielska tiesňava, ktorú dokonca mnohí označujú za jednu z najkrajších tiesňav na Slovensku.

Zádielska tiesňava
Zádielska tiesňava, foto: Ivan Kluciar / Shutterstock

Najhlbšia tiesňava na Slovensku

Zádielska tiesňava sa nachádza vo východnej časti Slovenského krasu, medzi krasovými planinami Horný vrch (na západe) a Zádielskou planinou (na východe). Má dĺžku približne 2,2 kilometra a mohutné skalné steny, ktorými budete v tiesňave obklopení sú vysoké až 400 metrov. To z nej robí najhlbšiu tiesňavu na Slovensku. Zádielska tiesňava bola v roku 1954 vyhlásená pre svoju jedinečnosť za národnú prírodnú rezerváciu.

Zádielska tiesňava
Zádielska tiesňava, foto: Martina Strihova / Shutterstock

Tiesňava jaskýň

V tiesňave sa nachádza približne 100 jaskýň a väčšina z nich má dĺžku od 2 do 10 metrov. Najväčšou jaskyňou je s dĺžkou 60 metrov Tajná jaskyňa, najvýraznejšou jaskyňou je Orlia diera, ktorej neprístupný vchod leží v mohutnej skalnej stene a vidieť ju na niekoľko kilometrov. Archeologicky významná je Kostrová jaskyňa, o Kráľovskej jaskyni sa spájajú miestne legendy o uhorskom kráľovi Belovi IV., ktorý sa v regióne skrýval pred Tatármi. V Lôžkovej jaskyni prežil chlapec Miklós Bélyi počas II. svetovej vojny 3 mesiace v chlade a zime. Väčšina jaskýň je verejnosti neprístupná.

Zádielska tiesňava
Zádielska tiesňava, foto: Renata Sedmakova / Shutterstock

Náučný chodník Zádielska tiesňava

Zádielskou tiesňavou vedie náučný chodník s celkovou dĺžkou 9 kilometrov a prevýšením 550 metrov. Začína za obcou Zádiel, kde pri ústí doliny nájdete aj parkovisko.

Náučný chodník je okruh so 7 zastávkami, ktoré sú venované NPR Zádielska tiesňava, geomorfológii, flóre, faune, obhospodarovaniu, krasovým javom a histórii osídlenia. Prechádza Zádielskou tiesňavou po červenej turistickej značke a následne vychádza po modrej turistickej značke na Zádielsku planinu, odkiaľ je nádherný výhľad na tiesňavu.

Blatnický potok
Blatný potok, foto: Martina Strihova / Shutterstock
Blatnický potok
Blatný potok, foto: jarino / Shutterstock

Chodníkom pokračujete po modrej značke až prídete na miesto Okrúhly laz, kde sa nachádza jedno z najväčších hradísk v celej Európe – Zádielske hradisko. Na náučnom chodníku sa nachádza aj niekoľko vyhliadkových miest. Medzi najkrajšie určite patrí Zádielska vyhliadka na Krkavčích skalách, z ktorej je okrem iného aj pekný pohľad na najznámejší skalný útvar – vyše 100 metrovú skalnú vežu Cukrová homoľa.

Prechod náučným chodníkom trvá približne 3 až 4 hodiny a je vhodný aj pre rodiny s deťmi.

Zádielska tiesňava
Zádielska tiesňava, foto: jarino / Shutterstock

Veľký zádielsky traverz

V roku 1997 sa udiala v Zádielskej tiesňave mimoriadna udalosť, ktorá bola zapísaná aj v Guinessovej knihe rekordov. Gustávovi Stibrányimu sa podarilo unikátne lanové premostenie s dĺžkou 847,57 metrov, čo z neho robilo najdlhší lanový traverz na svete.

Okrem Zádielskej tiesňavy vám odporúčame navštíviť aj vedľajšiu Hájsku dolinu s obľúbenými Hájskymi vodopádmi.

Cesta v Zádielskej tiesňave
Blatný potok, foto: Michal Stipek / Shutterstock
Blatnický potok
Blatný potok, foto: Michal Stipek / Shutterstock

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Turniansky hrad

Turniansky hrad – strážca Zádielskej planiny

Turniansky hrad alebo hrad Turňa je zrúcanina hradu z 13. storočia, ktorý leží v Slovenskom krase nad obcou Turňa nad Bodvou na osamelom kopci Zádielskej planiny. Z histórie Turnianskeho hradu Obec Turňa nad Bodvou sa spomína už v roku 1198, kedy tam stál malý hrádok. V roku 1241 postavili majitelia obce Turniansky hrádok pozostávajúci z hranolovej veže, ktorá slúžila na […]

Hájske vodopády

Hájske vodopády – najkrajšia sústava vodopádov na Slovensku

Hájske vodopády patria medzi najkrajšie miesta v Slovenskom krase, ktoré nájdeme v Hájskej doline. Nazývajú sa aj Vodopády Hlboký jarok. Dolina vodopádov Hájska dolina s dĺžkou 4 km a prevýšením 300 metrov spája obce Háj a Hačava. Oddeľuje najvýchodnejšie planiny Slovenského krasu – Jasovskú planinu a Zádielskú planinu. Nájdeme v nej 10 vodopádov rôznych veľkostí – od 1 do 7 metrov. Medzi […]

Košický hrad

Košický hrad – tajomný hrad nad Košicami

Severozápadne od Košíc v lokalite Hradová nájdeme Košický hrad, ktorý s rozlohou 6,5 ha patrí k najväčším stredovekým opevneniam na našom území. Skrýva v sebe mnoho tajomstiev, ktoré nebudú asi nikdy zodpovedané. Hrad, ktorý nebol nikdy dostavaný O Košickom hrade neexistujú žiadne priame písomné zbierky zo stredoveku. Niekedy je mylne spájaný s hradom Sokoľ, ktorý bol v skutočnosti iným hradom. Mylné je […]