V ZOO Bratislava uvidíte aj „nebeský diamant“

V ZOO Bratislava uvidíte aj „nebeský diamant“

Bratislavská zoologická záhrada je jednou zo štyroch ZOO na Slovensku. V súčasnosti v nej nájdeme viac ako 900 zvierat a viac ako 170 druhov. Niet  divu, že už takmer 60 rokov je obľúbeným miestom rodín s deťmi, ktoré sa sem radi vracajú.

Prvé plány o vybudovaní ZOO v Bratislave skrsli v hlavách zakladateľov krátko po 2. svetovej vojne. Vtedy sa uvažovalo o dvoch miestach, Železná Studnička a Mlynská Dolina a o rozlohe 9 hektárov. Oficiálne bola otvorená v roku 1960 a momentálne rozlohou zaberá 96 hektárov, z čoho 35 tvorí expozičná časť. Voľba Mlynskej doliny sa časom ukázala ako nie veľmi šťastná a pri budovaní diaľnice došlo k menším problémom a zmenám priestorov. Tie boli prekonané a ZOO si zachovala charakter príjemného priestoru pre oddych a objavovanie nepoznaného. Obrovské priestory záhrady hostia až 983 jedincov a každým rokom pribúdajú ďalší. Najobľúbenejšími pavilónmi sú šelmy, exotické zvieratá ako nosorožce, kengury, žirafy, zebry, antilopy a prírodné jazierka, v ktorých sídlia plameniaky a pelikány. Najnovšou súčasťou areálu je pavilón primátov a rozhodne sa nezabúda ani na zvieratá žijúce na našom území. 

Žirafy Zoo Bratislava
V Bratislavskej ZOO nechýbajú ani žirafy

Jurský park v hlavnom meste

Okrem živých zvierat ponúka Bratislavská ZOO unikátnu výpravu do druhohôr. Tyrannosaurus, Stegosaurus, Diplodocus a mnohé iné druhohorné plazy tvoria nezvyčajnú expozíciu. V lesnom prostredí sú umiestnené modely dinosaurov v životnej veľkosti, ktoré vďaka zvukom a pohyblivosti prenesú detského návštevníka do takmer reálneho Jurského parku. Atmosféru efektne dopĺňa 3D kino, náučný chodník o vývoji života a skutočná praveká borovica z austrálskej divočiny, ktorá sa vyskytovala na Zemi pred 175 mil. rokov. Skutočná lahôdka pre botanika. 

Dinosaury v ZOO Bratislava
Modely dinosaurov v životnej veľkosti

Na svet prišiel aj „nebeský diamant“

Posledné roky sa môže ZOO Bratislava popýšiť niekoľkými rozkošnými prírastkami. Minulý rok sa narodila samička zebry chapmanovej, ktorá bola slávnostne pokrstená primátorom a dostala meno Kya, čo v preklade znamená „nebeský diamant“. Na jar 2018 prišli na svet dvaja barančekovia, jedna ovečka ovce domácej ouessantskej a vzácny diviak visajanský. Záhrada sa stala novým domovom aj pre dve mláďatká lemurakata a maličkej antilopy. Koncom leta 2018 prišla zo ZOO Krakov samička psa ušatého a o dva dni porodila 3 mláďatá. Tento rok bol na zvieracie bábätká tiež bohatý. Pribudli malé lamy, oryxy, kozliatka, samček ťavy dvojhrbej a mláďatko sitatungy. Všetky budú po odrastení presunuté do iných zoologických záhrad. 

Zebry v Bratislavskej ZOO
Zebry v bratislavskej ZOO

Zvieracia Euro bankovka 

ZOO Bratislava sa môže chváliť viacerými úspechmi. Ako jedna z prvých v Európe odchovala mláďatá rysa ostrovida a v rámci bývalého Československa zabezpečila priestor pre leopardov škvrnitých a hyen pásavých. Nedávno si pripravila pre návštevníkov novú atrakciu. Ide o suvenír, hoci z finančného hľadiska nulovej hodnoty, ale pre záujemcov má hodnotu spomienkovú. V ZOO sa dajú zakúpiť eurobankovky, identické s pravou bankovkou, ale nevhodné na platenie. Na bavlnenom papieri sú zobrazené typické zvieratá pre Slovensko, ktoré sa dajú vidieť priamo v záhrade. Ide o medveďa hnedého, zubra európskeho a vlka eurázijského. Koncept nulových eurobankoviek vznikol vo Francúzsku a slúži na podporu turizmu.  

slowensko.sk