Vrch divých kôz Kamzík

Vrch divých kôz Kamzík

Kamzík ponúka výborné odreagovanie sa od ruchu veľkomesta, zážitkovú jazdu lanovkou s vysokohorskou atmosférou a výhľad ako na dlani na hlavné mesto Slovenska. 

Vrch s televíznym vysielačom, o pomenovanie ktorého sa postarali zatúlané mestské kozy pasúce sa na úbočí, sa týči nad Bratislavou v pohorí Malé Karpaty v nadmorskej výške 439 m.n.m. Jeho názov pochádza pravdepodobne z nemeckého Gemsenberg, čo v preklade znamená Vrch divých kôz. Vraj bol pomenovaný podľa zatúlaných mestských kôz, ktoré sa zdržiavali na úbočí vrchu.

Najvyššia veža na Slovensku 

Tesne pod vrcholom vyrástla v roku 1974 televízna veža. S úctyhodnou výškou 194 metrov získala titul najvyššej veže na našom území. Pôvodne mala byť stavba inšpirovaná lietajúcim tanierom, z technických dôvodov zvolili architekti pravouhlý tvar pripomínajúci fľašu. Predsa sa len nachádza vo Vinohradoch. Veža, ktorú stavali zhora nadol, má v obrátenom poradí označené aj poschodia písmenami abecedy od A po N. Turisti a návštevníci si po výstupe na Kamzík môžu dopriať gastronomický zážitok v reštaurácii na plošine E, z ktorej je krásny výhľad na celé hlavné mesto. Pre lepší zážitok sa podlaha reštaurácie pomaly otáča dookola.

Kamzík televízna veža
Televízna veža Kamzík

15 metrová drevená vyhliadka

Výhľad na severnú časť Bratislavy poskytuje drevená rozhľadňa, ktorú v roku 2016 postavili pod vrcholom Kamzíka, na tzv. Americkej lúke. Výborná voľba v prípade, že plánujete krátky výlet s deťmi alebo psíkmi. Oddychovo-rekreačný areál lúky ponúka miesto na relax, opekanie a zábavu pre deti. Pri výstupe na vežu však pozor na strmé schody, resp. rebrík, ktorý vedie cez jednotlivé podlažia. Najmä pri zostupovaní dolu.

Na vrchol pešo, autom alebo lanovkou

Najväčším zážitkom je určite sedačková lanovka, ktorá vás odvezie zo Železnej Studničky na Kamzík a späť. Je jedinou atrakciou svojho druhu v okolí a jedna jazda trvá 8,4 minúty. Vrch nad Bratislavou je veľmi dobre dostupný pre autá aj trolejbusy. 

slowensko.sk