V ZOO Bratislava uvidíte mláďa ohrozeného orangutana sumatrianskeho

V ZOO Bratislava uvidíte mláďa ohrozeného orangutana sumatrianskeho

Bratislavská zoologická záhrada je jednou z piatich zoo na Slovensku. V súčasnosti v nej nájdeme viac ako 1104 zvierat a z viac ako 185 druhov. Niet divu, že je už viac ako 60 rokov obľúbeným miestom rodín s deťmi, ktoré sa sem radi vracajú.

Prvé plány o vybudovaní zoo v Bratislave skrsli v hlavách zakladateľov krátko po 2. svetovej vojne. Vtedy sa uvažovalo o dvoch miestach, Železná Studnička a Mlynská Dolina a o rozlohe 9 hektárov. Oficiálne bola otvorená v roku 1960 a momentálne rozlohou zaberá 96 hektárov, z čoho 35 tvorí expozičná časť. Voľba Mlynskej doliny sa časom ukázala ako nie veľmi šťastná a pri budovaní diaľnice došlo k menším problémom a zmenám priestorov. Tie boli prekonané a zoo si zachovala charakter príjemného priestoru pre oddych a objavovanie nepoznaného.

Obrovské priestory záhrady hostia až 1104 jedincov a každým rokom pribúdajú ďalší. Zaujímavými expozíciami sú výbeh pre vlky eurázijské v lesnej časti zoo, pavilón primátov s orangutanmi a šimpanzami, pavilón šeliem, kde nájdete levy, leopardy a jaguáre. V zoo sa nachádzajú aj dve prírodné jazierka, výbeh pre nosorožce, hrošíky libérijské či žirafy a zebry. Deti sa určite vyhrajú na dvoch ihriskách s lanovým parkom. Najnovšou súčasťou areálu sú viaceré vtáčie voliéry, ďalekohľad či pitné fontány pre návštevníkov. 

ZOO Bratislava

Na svet prišlo aj „Svetlo v temnote“

ZOO Bratislava sa môže chváliť mnohými úspechmi. Už v prvom desaťročí svojej existencie zaznamenala prvé chovateľské úspechy (odchovy makakov, paviánov, dikobrazov, nutrií, leopardov, púm a dingov).  Ako jedna z prvých v Európe odchovala mláďatá rysa ostrovida a práve rys dominuje v logu zoo aj v súčasnosti. V roku 2022 sa narodilo mláďa ohrozeného živočícha – hrošíka libérijského a v apríli 2023 samček u orangutanov sumatrianskych. Ide nielen o doposiaľ prvé úspešne odchované mláďa tohto druhu v ZOO Bratislava, ale na Slovensku vôbec. Orangutany patria medzi kriticky ohrozené živočíšne druhy, rast voľne žijúcej populácie je veľmi pomalý, keďže v ich prirodzenom prostredí výskytu sú samice schopné priviesť na svet iba jedno mláďa raz za 8 – 9 rokov. 

ZOO Bratislava

Okrem mláďat pribúdajú u zvierat aj nové druhy a jedince. Tento rok prišiel do zoo samec leva juhoafrického a samec leoparda cejlónskeho, ktorý má vytvoriť chovný pár so súčasnou samicou. Novým druhom zvieraťa, ktoré sa do zoo priviezlo, je čínsky endemit z čeľade turovité, takin zlatý.  

ZOO Bratislava
slowensko.sk