1. Domov
  2. Dolná Nitra
  3. Hrad Gýmeš bol darom za záchranu života i odmenou za vraždu

Hrad Gýmeš bol darom za záchranu života i odmenou za vraždu

Hlavný obrázok článku "Hrad Gýmeš bol darom za záchranu života i odmenou za vraždu"

Hrad Gýmeš vlastnil rod Forgáčovcov, ktorý patril k najstarším uhorským šľachtickým rodom a osem storočí vplýval na naše dejiny. Vychádzku na ruiny hradu môžete spojiť s návštevou múzea rodu v Jelenci.

Prvým listinne doloženým členom rodu Forgáč bol v polovici 12. storočia Ivanch. Jeho syn Ivanka sa vyznamenal v bojoch s Tatármi, za čo v roku 1226 dostal majetky od kráľa Ondreja II. Ivankovi synovia Andrej a Tomáš zachránil v boji s Tatármi život kráľovi Belovi IV., ktorý im za to v roku 1253 daroval obec Jelenec. Na skale Dúň nad dedinou si bratia postavili dva malé hrady stojace tesne vedľa seba.

O pôvode názvu hradu resp. obce Gýmeš sa vytvorilo viacero teórií. Najčastejšie sa uvádza, že názov je vytvorený zo slova „gím“, čo v maďarčine znamená jeleň.

Hrad Gýmeš
foto: TTstudio / Shutterstock

Hrad Gýmeš ako odmena za vraždu

Hrad Gýmeš krátko patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu, ktorý si ho v roku 1302 privlastnil násilím. O desať rokov neskôr ho odtiaľ vyhnali vojská Kráľa Karola Róberta z Anjou. V tomto období hrad prestavali, dovtedy dva samostatné hrady spojili a zväčšili o východné predhradie. V roku 1356 kráľ Ľudovít I. Veľký daroval hrad svojej dcére kráľovnej Márii. O prinavrátenie hradu Forgáčovcom sa postaral Blažej Forgáč. Na podnet kráľovnej Alžbety a jej dcéry Márie totiž zavraždil Karola II. Malého z rodu Anjou, ktorý si robil nároky na uhorský trón. Za odmenu dostal v roku 1386 hrad späť aj s príslušnými majetkami. Dlho sa Blažej z darov za vraždu soka kráľovnej Márie netešil. Sťali ho za pol roka.

Hrad Gýmeš
foto: Ivan Kluciar / Shutterstock
Zrúcanina hradu
foto: PeterVrabel / Shutterstock

Turkom hrad neodolal

Koncom 15. storočia hrad patril medzi skvosty Uhorska. Mohutný vežový neskorogotický palác v predhradí bol inšpirovaný francúzskymi hradmi. Pevnosť sa zapísala aj do histórie protitureckých bojov. Prvému tureckému nájazdu v roku 1530 odolal, v roku 1576 bol však už dobytý, spustošený a vypálený. Zrekonštruoval ho Žigmund Forgáč v roku 1613, potom, čo v roku 1610 krvavo potlačil roľnícku vzburu svojich poddaných pre zvýšenie daní. 

Hrad Gýmeš
Hrad Gýmeš

Trest za zradu

V roku 1618 hrad Gýmeš obliehal Gabriel Betlen, ktorý ho aj podpálil. V roku 1663, po páde Nových Zámkov, ho znovu obliehali a takmer bez boja dobili a vypálili Turci. Pri jeho obnove, v roku 1663, postavili nové opevnenie s delovými baštami. Počas povstania Františka Rákocziho II. hrad vlastnil  Rákocziho stúpenec Šimon Forgáč. Po porážke povstania škonfiskoval kráľ Šimonovi Forgáčovi celý majetok.

Hrad Gýmeš
foto: TTstudio / Shutterstock

Späť ho museli kúpiť

Do rúk rodu Forgáčovcov sa hrad dostal opäť až v roku 1712, kedy ho za 130 tisíc zlatých odkúpil biskup Pavol IV. Forgáč. Poškodený hrad opravil, dal postaviť štyri kaplnky, z ktorých najdlhšie sa zachovala kaplnka sv. Ignáca z Loyoly, na počesť ktorého tu bývali púte. Ešte na začiatku 19. storočia bol hrad obývaný a v jeho palácoch sa nachádzali aj portréty mnohých Forgáčovcov. Pod kaplnkou bola rodinná hrobka, ktorú v roku 1814 vykradli a zdevastovali. Gýmeš panstvo postupne opustilo, presťahovalo sa do pohodlného kaštieľa v dedine a hrad veľmi rýchlo spustol. Forgáčovcom ho vyvlastnil štát v roku 1950.

Múzeum histórie rodu 

K ruine hradu – na južnom svahu pohoria Tribeč vo výške okolo 514 metrov nad morom – sa dá dostať za hodinu po turistickej trase z obce Jelenec. Ak si chcete vychádzku o pätnásť minút predĺžiť, cestou môžete navštíviť Studený hrad – staré hradisko s pekným výhľadom na okolie. V Jelenci môžete navštíviť barokový kaštieľ, ktorý nechal postaviť biskup Pavol IV. Forgáč v roku 1722. Forgáčovci v ňom žili a až do konca druhej svetovej vojny. Dnes je v ňom stála expozícia Múzea rodu Forgách.

Zrúcanina hradu
foto: KaniaFoto / Shutterstock

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Zoborský kláštor – najstarší kláštor na Slovensku

Zoborský kláštor – najstarší kláštor na Slovensku

Obľúbená výstupová trasa na Zobor začína pri Špecializovanej nemocnici sv. Svorada v Nitre, ktorá je pomenovaná po prvom svätcovi z územia Slovenska a patrónovi Nitry sv. Svoradovi. Tento mních kedysi obýval zoborský kláštor sv. Hypolita, ktorý nájdete hneď vedľa nemocnice po žltej turistickej značke. Kláštor sv. Hypolita V lesoch na západnom svahu Zobora vznikol najstarší známy kláštor na […]

Nitrianska kalvária

Nitrianska kalvária – pútnické miesto ukryté v meste

Nitrianska kalvária sa nachádza na rovnomennom skalnatom vrchu v juhovýchodnej časti Nitry a patrí medzi najkrajšie výhľadové miesta v Nitre. Hoci vrch je vysoký iba 213 m n. m., sú z neho panoramatické výhľady na celú Nitru, Dražovský kostolík, Zobor a celý hrebeň Zoborských vrchov. Nitrianska kalvária – sakrálna oáza v obkolesení mesta Nitrianska kalvária bola vybudovaná na prelome 18. […]