1. Domov
  2. Dolná Nitra
  3. Nitrianska kalvária – pútnické miesto ukryté v meste

Nitrianska kalvária – pútnické miesto ukryté v meste

Hlavný obrázok článku "Nitrianska kalvária – pútnické miesto ukryté v meste"

Nitrianska kalvária sa nachádza na rovnomennom skalnatom vrchu v juhovýchodnej časti Nitry a patrí medzi najkrajšie výhľadové miesta v Nitre. Hoci vrch je vysoký iba 213 m n. m., sú z neho panoramatické výhľady na celú Nitru, Dražovský kostolík, Zobor a celý hrebeň Zoborských vrchov.

Nitrianska kalvária
Nitrianska kalvária, foto: Ales_1985, Shutterstock

Nitrianska kalvária – sakrálna oáza v obkolesení mesta

Nitrianska kalvária bola vybudovaná na prelome 18. – 19. storočia, avšak v lokalite sa v čase výstavby už nachádzali sakrálne stavby. Na úpätí vrchu Kalvária, na začiatku Krížovej cesty stojí Kostol Nanebovzatia Panny Márie z 13. storočia a Misijný dom Matky Božej z 18. storočia.

Pôvodná kalvária mala pravdepodobne Krížovú cestu so siedmimi zastaveniami, avšak v roku 1885 počas obnovy kláštora sa nahradila za štrnásť zastávkovú. Súčasťou kalvárie sa stala aj staršia Kaplnka sv. Kríža, ktorá bola upravená ako Kaplnka Božieho hrobu. Kalváriu v súčasnosti tvorí dvanásť neorománskych kaplniek zastavení Krížovej cesty. Začína pri Kostole Nanebovzatia Panny Márie a vedie po chodníku na vrchol kopca ku Kaplnke Božieho Hrobu. Na vrchole sa nachádza aj trojfigurálne súsošie Ukrižovania. Pri návšteve kalvárie môžete využiť parkovisko pri kostole.

Nitrianska kalvária
Nitrianska kalvária, foto: Peter Polak photo, Shutterstock

Kostol Nanebovzatia Panny Márie a kláštor Nazarénov

Prvé zmienky o Kostole Nanebovzatia Panny Márie pochádzajú z roku 1248. Najprv bol postavený ako farský kostol, neskôr sa spomína ako Kaplnka Božej Matky na vrchu zelenej planiny. Neskôr bol ku kostolu dobudovaný kláštor, ktorý bol určený pre španielsky rád Nazarénov, ktorí sa starali o kostol a pútnikov. Po zrušení rehole ich vystriedali penzionovaní kňazi. Koncom 19. storočia bol kostol s kláštorom prestavaný do novorománskeho slohu. Ďalšie roky boli ku kostolu pristavané kaplnka sv. Terézie, oratórium, sakristia a vonkajší poľný oltár. Kláštor bol zväčšený o ďalšie krídla a poschodie. Objekty obývali misionári Spoločnosti Božieho Slova, ktorí nad starým kláštorom vybudovali misijný dom.

Kostol nanebovzatia panny Márie
Kostol nanebovzatia panny Márie, foto: TTstudio, Shutterstock

Misijný dom Matky Božej

Misijný dom Matky Božej postavili misionári Spoločnosti Božieho Slova, keďže kapacita starého kláštora verbistom nepostačovala. Misijný dom bol dokončený a vysvätený v roku 1928. Štvorpodlažný objekt s podkrovím má pôdorys v tvare L a využíva niektoré prvky románskej architektúry, ale aj iných historických slohov. V budove sa nachádza Misijné múzeum a Domov sociálnych služieb. Priestory sú využívané aj na ubytovanie rehoľníkov, administratívne a pastoračné účely.

Kostol nanebovzatia panny Márie a Misijný dom pri Nitrianskej kalvárii
Kostol nanebovzatia panny Márie a Misijný dom pri Nitrianskej kalvárii, foto: TTstudio, Shutterstock

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Zobor

Pyramída na vrchu Zobor

V pohorí Tríbeč vo výške 588 metrov na vrcholku hory Zobor nájdete „pyramídu“ na Pyramíde. Vidno ju z diaľnice R1 a pokiaľ vás to ku nej ťahá, verte, že to má svoj dôvod. Miesto je čarovné nielen kvôli dokonalému výhľadu na všetky svetové strany, ale predovšetkým tým, čo ponúka cesta k nemu.

Čertova pec

Čertova pec – najstaršia osídlená jaskyňa na Slovensku

Čertova pec je malá, voľne a ľahko prístupná krasová jaskyňa, ktorú nájdete v pohorí Považský Inovec. Podľa povesti ju vyhĺbili čerti, po ktorých dostala meno Čertova pec. Tunelovitá jaskyňa, ktorú spomínal aj Matej Bel Tunelovitá jaskyňa s dĺžkou 27 metrov, šírkou 6 metrov a výškou 4,5 metra je obojsmerne prechodná a predstavuje starú riečne modelovanú podzemnú dutinu. Našli sa v nej […]