Pribinova Nitra alebo slovenský Rím?

Pribinova Nitra alebo slovenský Rím?

Keď sa povie Nitra, každý si predstaví veľký kus ľudských dejín koncentrovaných na jedno miesto. Niet divu, lebo podobne ako centrum starovekej Itálie, tak aj toto mesto bolo založené na siedmich pahorkoch a môže sa chváliť prvenstvom v oblasti kresťanských kostolov. 

Rozprestiera sa na siedmych pahorkoch, ktorými sú Zobor, Vŕšok, Kalvária, Borina, Martinský vrch, Čermán a Hradná skala a je obľúbenou destináciou turistov hlavne v čase, kedy slnečné lúče zahaľujú do zlatej farby.

Nitriansky hrad je povinnosť

Územie, kde dnes Nitra stojí, bolo osídľované už od praveku, o čom svedčia mnohé archeologické nálezy z tohto obdobia. Dodnes tu stoja mnohé kostoly, ktoré svoj stavebný rozkvet zažívali hlavne v 9. a v 10. storočí. Pre nezasväteného turistu však ponúka Nitra oveľa viac, ako historické pamiatky. 

Začnime teda po poriadku. Ísť do Ríma a nevidieť Vatikán, je asi také isté, ako prísť do Nitry a nenavštíviť Nitriansky hrad. Nie nadarmo je mestskou dominantou. V 9. storočí hrad obýval knieža Pribina a v období Veľkej Moravy sa na ňom zdržiaval Svätopluk. Vidno ho takmer z každej časti mesta a dostať sa naň je jednoduché. Cez župné námestie rovno na hrad. Ak aj nemáte radi históriu, určite absolvujte túto „povinnú jazdu“. Verte, že budete prekvapení jeho krásou, prípadne si môžete dať aspoň chutnú kávičku pod hradbami s nádherným výhľadom na mesto. V jeho okolí nájdete aj sochu Cyrila a Metoda, jedná sa o najväčšie súsošie na Slovensku.

Spomedzi ďalších pamiatok odporúčame Kostol svätého Ladislava, novo zrekonštruovanú Kaplnku svätého Michala a Židovskú synagógu. Kus kultúry vám navyše doprajú Nitrianska galéria, Ponitrianske múzeum aj Diecézne múzeum.

Corgoň prináša šťastie

Ak sa vám nechce obdivovať historické budovy a nádherné chrámy v centre mesta, choďte sa pozrieť aspoň na Corgoňa, ktorý si svojou silou vyslúžil nie len meno značky piva, ale ochránil aj mesto pred Turkami. Socha kováča Corgoňa prináša vraj šťastie, ale pre istotu sa s ňou radšej iba vyfoťte, aby nám tu ostala aspoň ďalších dvesto rokov. Ak by ste mali hravú náladu alebo ratolesti so sebou, môžete sa vyblázniť v okolitých parkoch, kde na vás čakajú okrem lavičiek a preliezačiek aj hry ako šachy, či človeče nehnevaj sa, alebo navštíviť Botanickú záhradu a Skanzen.

Socha Corgoňa
Socha kováča Corgoňa

Chuť sveta

Na gurmánov čaká okrem piva aj dobré jedlo. Nemusíte sa však báť nadbytku slovenskej kuchyne. V Nitre nájdete rôzne chute. V mestských reštauráciách si viete podľa gusta vybrať sushi, indickú kuchyňu, chutné hamburgeri, či zájsť na steak. Hladní tu určite nezostanete. A smädní tiež nie. Nielen pivo tu má silu kováča Corgoňa, na slnkom zaliatych terasách si môžete vychutnať poctivú kávu. Samozrejme v lete, inokedy zas v malebných interiéroch miestnych kaviarničiek.

Objavte poklad

Pokiaľ by ste chceli nájsť poklad, môžete sa vydať na jeho lov do okolia Nitry. Svoje o tom vie sedliak Antušek, ktorému sa v minulom storočí podarilo vyorať najväčší nález v krajine, a to v podobe viac ako dve tisíc strieborných mincí. Skôr než začnete kopať, overte si, či vám pamiatkari alebo vlastník pozemku nevynadá. Inak smelo do objavovania pokladov Nitry. Je ich viac než dosť, a to nie len pre milovníkov histórie.

Kostol svätého Michaela archanjela

Okolie Nitry ponúka desiatky možností, kam na výlet do prírody. Odporúčame zájsť do  mestskej časti Drážkovce, kde trochu mimo civilizáciu stojí nádherný Kostol svätého archanjela z 12. storočia, ktorý bol kedysi vyobrazený na bývalej slovenskej 50-korunovej bankovke. Cesta k nemu vedie od Liečebného ústavu pod Zoborom cez zelenú lúku a ponúka skutočne očarujúcu prechádzku

Kostol Drážovce
Kostol svätého archanjela v Drážkovciach
Eva Adamová

Som novinárka dušou aj srdcom. Milujem cestovanie, ktoré je súčasťou moje práce. Prešla som státisíce kilometrov doma aj v zahraničí, stretla stovky ľudí, ktorí mi vyrozprávali svoje príbehy, previedli ma málo poznanými miestami svojho kraja a dopriali tak vidieť očarujúce klenoty, ku ktorým by som sa len tak nedostala. Nie preto, že by boli ťažko dostupné, len možno komerčne nie veľmi atraktívne. Na Slovensku som v rámci svojej vášne objavila vďaka ľuďom nádherné miesta, o ktorých sa málo vie aj píše. Projekt slowensko.sk dal šancu aj týmto miestam a vďačne im ponúkol priestor. Zaslúžia si byť objavené.