Pyramída na vrchu Zobor – malý dotyk zasvätenia

Pyramída na vrchu Zobor – malý dotyk zasvätenia

V pohorí Tribeč vo výške 588 metrov na vrcholku hory Zobor nájdete „pyramídu“ na Pyramíde. Vidno ju z diaľnice R1 a pokiaľ vás to ku nej ťahá, verte, že to má svoj dôvod. Miesto je čarovné nielen kvôli dokonalému výhľadu na všetky svetové strany, ale predovšetkým tým, čo ponúka cesta k nemu. 

Výstup na Zobor je takou tradičnou víkendovou aktivitou Nitrančanov. O to viac, o čo snubnejšia je predpoveď počasia na sobotu a na nedeľu. Za slnečného počasia tu máte pocit, akoby ste boli súčasťou obojsmernej premávky. Ale perfektne riadenej. Jedni idú hore, iní sa zas vracajú. Súkromie si tu veľmi neužijete a hovoriť o tom, že prechádzka ponúka ticho v lese, by bolo zavádzajúce. Každopádne, na Zobor sa oplatí vyjsť. Keď to stihnete pred východom slnka, viete sa vmestiť aj do času či atmosféry ticha a na vrchole si vychutnať skutočne umelecký východ slnka. 

Za zasvätením 

Túru zvládnu bez problémov aj malé deti a je nielen príjemnou prechádzkou, ale tiež takou počiatočnou cestou k zasväteniu. Ak nie ste veľmi aktívnym športovcom, zasvätí vás rovno dvakrát – do radosti z pohybu aj do precitnutia. Pokiaľ ste vnímaví, tak hore budete cítiť svoje telo a môžete zažiť vskutku príjemné prebudenie do tu a teraz. Stačí jeden pohľad na pyramídu a vysielač vás paradoxne akoby vypne od všetkého, čo sa vás dotýkalo. Hlavne pre utajených cestovateľov v čase, ktorých myseľ neustále lieta do minulosti či budúcnosti, môže byť toto miesto oslobodzujúce a pomôcť im ukotviť sa v prítomnosti.

Viac ciest

Na Zobor vedie niekoľko ciest. Môžete si vybrať, či sa vydáte z centra Nitry alebo zvolíte pohodlnejšiu a najkratšiu cestu od Liečebného ústavu Zobor, kam sa dostane mestskou hromadnou dopravou, bicyklom aj na aute. Nájdete tu veľké parkovisko, ktoré je v čase víkendov preplnené, ale vždy sa nájde niekto, kto práve odchádza a uvoľní miesto. Dokonalá synchronizácia je takým úvodným prekvapením. 

Cez jaskyňu

Ďalšie prekvapenie na vás čaká o kúsok vyššie, kde nájdete Svoradov prameň, z ktorého raz voda tečie, inokedy nie a niekedy je pitná a ďalší krát vás tabuľka varuje, aby ste ju nepožívali. Neďaleko prameňa sa nachádza Svoradova jaskyňa. Pomenovaná ako aj studnička bola podľa mnícha Svorada, ktorý v nej viedol v 11. storočí pustovnícky a asketický spôsob života. Malá jaskyňa vytvorená podzemnou vodou a neskôr dotvorená povrchovou vodou, ktorá do nej presakovala, je voľne prístupná. Tmu, akú by ste očakávali, v nej nenájdete, je presvetlená. Dodá vám však povzbudenie snáď na najstrmší úsek, ktorý na vás tesne po jej návšteve čaká. Pokiaľ nie ste trénovaní, tak sa zadýchate aj zapotíte, hlavne v horúcich letných dňoch. Pre pasívnych športovcov to bude taký telesný detox a možno ich to privedie nielen k pyramíde, zároveň aj inšpiruje k aktívnemu pohybu. 

 Vysielač s tvarom pyramídy stojí na Pyramíde

Do cieľa vám to bude trvať približne hodinku. Cesta sa pod vrcholkom vynorí z lesa a vy sa ocitnete na trávnatej lúke, ktorá je predhorím Zoboru a nazýva sa Pyramída. Vysielač, ktorý svojím tvarom pripomína pyramídu a vidno ho z diaľnice, nájdete až o pár metrov vyššie. Je hlavnou dominantou Zobora a takým malým dotykom zasvätenia

Občerstviť sa tu môžete v bufete. Nachádza sa tu aj ohnisko a keď budete mať šťastie, že bude voľné, môžete si tu opiecť špekačky. Avšak to najočarujúcejšie, za čím sem ľudia chodia, je nádherný výhľad na všetky svetové strany. Vaše oči tu dovidia tak ďaleko, ako im len ďalekohľad, ktorý tu nájdete, umožní. Zapôsobia tu na vás aj impozantné kremencové skalnaté bralá a kúsok pod Zoborom nájdete zvyšky veľkomoravského hradiska. 

Dotyk zasvätenia budete mať kompletne za sebou, ak cestu nazad, pokiaľ ste zaparkovali pri Liečebnom ústave, zvolíte cez Meškov vrch, aby ste zažili niečo nové a nevracali sa tou istou trasou, zároveň sa však vrátili tam, odkiaľ ste vyšli.

Zobor výhľad
Výhľad z vrchu Zobor na mesto Nitra
Gabriela Hlinčík

Som často na cestách, privátne aj pracovne. Vďaka svojej profesii – novinárčine, sa viem veľakrát dostať o čosi bližšie k ľuďom ako ostatní. Veľa sa pýtam a zároveň vďačne počúvam príbehy. Mnohé z nich sa ma dotkli a ovplyvnili, iné ma inšpirovali aj motivovali. Skrz ľudí spoznávam rôznorodosť či mágiu života, dozvedám sa o čarokrásnych a menej známych miestach na Slovensku a rada nechávam ľudí, aby skrz svoje vlastné slová, dojmy a pocity zdieľali s ostatnými miesta, na ktorých sa im páčilo a porozprávali o ľuďoch, ktorých obdivujú, či odporučili služby alebo produkty, s ktorými boli spokojní. Spojenie ľudského slova v interakcii s novinárčinou vnímam ako poslanie robiť „reklamu“ tým, ktorí budujú priateľské vzťahy a tomu, čo lahodí ľudským zmyslom a zaslúži si pozornosť.