1. Domov
  2. Dolné Považie
  3. Mestská veža v Trnave – ochrankyňa Malého Ríma
Hlavný obrázok článku "Mestská veža v Trnave – ochrankyňa Malého Ríma"

Mestská veža v Trnave je už takmer pol storočia hlavnou dominantou mesta. Renesančná pamiatka so štvorcovým pôdorysom a tvarom masívneho hranola má 8 poschodí a celkovú výšku 57 metrov. Po prekonaní 143 schodov vás čaká najkrajšia a najvyššie položená vyhliadka v Trnave.

Ochrankyňa Trnavy

Mestská veža v Trnave vznikla v čase tureckého nebezpečenstva ako súčasť obranného systému mesta, ktoré síce malo hradby, ale chýbal jej vyhliadkový bod. Ako strážna veža poskytovala dostatočný prehľad za hranicami mesta, ale taktiež signalizovala trúbením a zvonením požiar v meste. Z tohto dôvodu bol vo veži aj byt, kde býval strážnik alebo mestský hlásnik. Trnave sa v tých časoch darilo a typickým symbolom prosperity v renesancii boli práve veže.

Historické centrum Trnavy s mestskou vežou
foto: TTstudio / Shutterstock

Mestská veža v Trnave a legenda o majstrovi Jurajovi

Dejiny stavby veže siahajú do roku 1574, kedy sa mešťan a murársky majster Jakub zaviazal pred richtárom Jurajom Scheglom, že vežu začne stavať a aj ju dokončí. Legenda hovorí, že veža sa stala jeho zmyslom života. V deň dokončenia veže, keď sa v meste rozozvučali zvony, majster Jakub naposledy vydýchol.

Mestská veža v Trnave v noci
foto: Visual media to delight / Shutterstock

Zvony, ktoré počuť dodnes

V roku 1693 boli na veži osadené dva zvony, ktoré sa zachovali dodnes a každých 15 minút odbíjajú čas. Pravdepodobne v 17. storočí boli na vežu umiestnené aj slnečné hodiny, ktoré neskôr v roku 1729 doplnil hodinový stroj z dielne Franza Langa, ktorý sa dodnes ručne naťahuje. Okrem strážnika mal preto vo veži byt aj hodinár a jeho rodina.

Mestská veža v Trnave a slnečné hodiny
foto: ZayacSK / Shutterstock
Hodiny na mestskej veži v Trnave
foto: Marek Salka / Shutterstock

Zaujímavosťou je, že vo veži žil aj baran a drobná úžitková zver, ktorej rodina vlastnoručne vynášala vodu niekoľkými poschodiami. Z dôvodu obývania veže sa v nej nachádzala aj baroková toaleta, ktorá je súčasťou dnešnej expozície. Strážna služba fungovala vo veži až do 2. svetovej vojny.

Mestská veža v Trnave
foto: LukasGrinaj / Shutterstock

Socha, ktorá bdie nad Trnavčanmi

Na vrchu veže je socha Immaculaty (socha Panny Márie), ktorá má tvár spredu i zozadu, aby sa nikomu neotočila chrbtom a bdela nad mešťanmi. V soche objavili historické dokumenty, ktoré uložili do okresného archívu a nahradili aktuálnymi dokumentmi, ako odkaz pre ďalšie generácie.

V súčasnosti sa v budove nachádza turistické informačné centrum a expozícia približujúca históriu mesta.

Hodiny na mestskej veži v Trnave
foto: Bask75 / Shutterstock
Staré schody v mestskej veži v Trnave
foto: Marek Salka / Shutterstock

Zdroj informácií: regiontrnava.sk

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Jaskyňa Driny

Jaskyňa Driny – jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku

Jaskyňa Driny je jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku, ktorú nájdeme pri obci Smolenice pod vrchom Drienok v Malých Karpatoch. Dosahuje dĺžku 680 metrov a vertikálne rozpätie 40 metrov, pozostáva z úzkych puklinových chodieb a neveľkých sieňovitých priestorov. Jaskyňa driny je podzemnou perlou Malých Karpát Jaskyňa Driny je puklinovou jaskyňou, ktorú vymodelovali zrážkové vody prenikajúce do podzemia systémom puklín. […]

Záruby v pozadí s hradom Ostrý Kameň

Záruby – najvyšší vrch Malých Karpát

Záruby (767 m n. m.) sú najvyšším vrchom Malých Karpát, ktorý je obľúbeným turistickým cieľom neďaleko Smoleníc. Vrch leží v strednej časti rozsiahleho horského chrbta, ktorý sa tiahne od vodnej nádrže Buková po Smolenický zámok. Najvyšší vrch, ale s obmedzenými výhľadmi Záruby sú najvyšším vrchom Malých Karpát, ale výhľady z neho sú obmedzené. Niekoľko výhľadových miest nájdete počas […]