1. Domov
  2. Dolné Považie
  3. Smolenický zámok – dôkaz slovenskej krásy
Hlavný obrázok článku "Smolenický zámok – dôkaz slovenskej krásy"

Smolenický zámok patrí medzi najromantickejšie zámky na Slovensku. Nájdete ho neďaleko Trnavy a je dominantou Smoleníc a okolia. Síce sa nemôže pochváliť až tak bohatou históriu, ako iné zámky či hrady, no doháňa to malebnosťou a pocitom, ktorý vás prenesie na chvíľu do rozprávky.

Smolenický zámok
foto: Gena_BY / Shutterstock

Nádhera stvorená na ruinách

Samotný zámok vznikol na pozostatkoch starého hradu, ktorý pochádzal už z 15. storočia. Vlastnili ho Országhovci, Krištof Ungnad i Erdőyovci. Na začiatku 18. storočia bol hrad dejiskom bojov medzi kurucmi a cisárskym vojskom, až padol do rúk grófa Bercsényiho, ktorý ho držal s povstalcami 2 roky. Hrad chátral, až sa v roku 1777 dostal do rok Pálffyovcov, ktorí ho ale tiež ponechali v rukách osudu a hrad spustol a vyhorel.

Koncom 19. storočia ho Móric Pállfy a neskôr jeho syn Jozef prestavali na romantický zámok. Autorstvo architektonického návrhu sa pripisuje trom architektom Jozefovi Hubertovi, Ignácovi Alpárovi a Ištvánovi Mőllerovi. I. svetová vojna práce na zámku prerušila a pokračovalo sa až po II. svetovej vojne.

Smolenický zámok
foto: Henryk Sadura / Shutterstock
Smolenický zámok
foto: Ventura / Shutterstock

Svetový reprezentant vedcov 

V roku 1945 sa stal majiteľom zámku štát a do súčasnej podoby bol zrekonštruovaný v rokoch 1949 až 1957. Smolenický zámok je v súčasnosti majetkom Slovenskej akadémie vied, aby sa stal reprezentačným miestom pre stretnutia vedcov z celého sveta. Smolenický zámok je verejnosti sčasti sprístupnený a taktiež je možné využiť rôzne služby ako prenájom priestorov či ubytovanie.

Smolenický zámok
foto: TTstudio / Shutterstock

Povesť o zlom správcovi zámku

Ku Smolenickému zámku sa viaže povesť o zlom správcovi s menom Tobiáš Čeky Gróf Erdődy sa rozhodol, že z dôvodu nedostatku času a peňazí na údržbu Smolenického zámku ho dá do správy najvernejšiu poddanému – Tobiášovi Čekovi, ktorý bol zo začiatku dobrý a vľúdny človek. Veľmi rýchlo zabudol, že aj on bol niekedy poddaným a začal sa k ostatným ľuďom správať veľmi zle. Dával im toľko práce, že ju nemohli stihnúť. Namiesto odmeny ich vyplácal korbáčom, hrubo im nadával a zatváral ich do temnice.

Hovorí sa, že na zámku, v tej najvyššej veži, sa usídlil dobrý duch, ktorí všetko videl a biednych ľudí mu bolo ľúto. Často im pomáhal, hlavne pri ťažkých prácach. Tobiáš bol však neúprosný a keď videl, že je práca hotová, zlostil sa a vymýšľal nové úlohy. Raz si dal zavolať najšikovnejšieho mládenca, ktorého poslal pešo zo Smoleníc do Bratislavy.

Hradby Smolenického zámku
foto: Lubos K / Shutterstock
Výhľad zo Smolenického zámku na okolitú krajinu
foto: Lubos K / Shutterstock
Smolenický zámok
foto: zedspider / Shutterstock
Nádvorie Smolenického zámku
foto: Gena_BY / Shutterstock

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Jaskyňa Driny

Jaskyňa Driny – jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku

Jaskyňa Driny je jediná sprístupnená jaskyňa na západnom Slovensku, ktorú nájdeme pri obci Smolenice pod vrchom Drienok v Malých Karpatoch. Dosahuje dĺžku 680 metrov a vertikálne rozpätie 40 metrov, pozostáva z úzkych puklinových chodieb a neveľkých sieňovitých priestorov. Jaskyňa driny je podzemnou perlou Malých Karpát Jaskyňa Driny je puklinovou jaskyňou, ktorú vymodelovali zrážkové vody prenikajúce do podzemia systémom puklín. […]

Zámok Hlohovec

Zámok Hlohovec – historická pýcha s najväčším platanovým hájom

Zámok Hlohovec alebo Hlohovský zámok je najvýznamnejšou pamiatkou mesta Hlohovec, ktorá sa vypína na vyvýšenine v južnej časti mesta. Zámok Hlohovec bol prebudovaný zo stredovekého hradu Prvý listinný dôkaz sa viaže k stredovekému hradu, postavenom na starom slovanskom hradisku v 11. storočí. Pôvodný drevohlinitý objekt nahradil v 13. storočí kamenný hrad. V roku 1275 ho daroval kráľ Ladislav IV. […]