Smolenický zámok – dôkaz slovenskej krásy

Smolenický zámok – dôkaz slovenskej krásy

Ak ste si aj vy doteraz mysleli, že zachovalé zámky sú doménou susedných Čiech, je najvyšší čas, aby ste navštívili Smolenický zámokjednu z najvýznamnejších romaticky upravených stavieb na Slovensku.

A nemusíte ani zložito cestovať. Do Smoleníc neďaleko Trnavy sa dostanete pohodlne tak autom ako aj vlakom, či autobusom. Zámok je dominantou tejto oblasti a tak ho určite neprehliadnete. Síce sa nemôže pochváliť až tak bohatou históriu, ako iné kaštiele či hrady, no doháňa to malebnosťou a množstvom akcií, ktoré svojim hosťom ponúka. 

Nádhera stvorená z ruín

Samotný zámok vznikol na pozostatkoch starého hradu, ktorý pochádzal už z pätnásteho storočia no nápor času a okolností nevydržal. Koncom devätnásteho storočia sa tak začala rekonštrukcia, na ktorej sa podieľali maďarskí, nemeckí či talianski majstri na objednávku grófa Pálffyho. Prvá svetová vojna však rekonštrukciu prerušila a spôsobila poškodenie bohatej knižnice a archívu. Druhá svetová vojna nebola pre zámok milosrdnejšia, čo vidno najmä na zámockej veži, kde návštevník pri bližšom pohľade odhalí svetlejšie, zrekonštruované miesta po zásahoch. 

Svetový reprezentant našich akademikov 

Mierové časy priniesli zmenu majiteľa zámku, ktorým sa stal samotný štát, ktorý zámok zrekonštruoval a začal využívať pri reprezentačných akciách Slovenskej akadémie vied a zahraničných vedcov. Zámok sa tak začal modernizovať a dobudovávať z hľadiska ubytovania či zasadacích siení. Táto funkcia tomuto krásnemu sídlu zostala doteraz v podobe Kongresového centra SAV, kde si môžete zabezpečiť prenájom priestorov na vaše akcie rôzneho typu. 

Krásy zámku v súčasnosti 

Ak však nie ste akademik a chcete zámok navštíviť, nezúfajte. Zámok je sprístupnený verejnosti v letných mesiacoch, pričom počas celého roka je strediskom kultúrneho života smolenickej oblasti. Na svoje si prídu rodinky s deťmi alebo milovníci hudby umenia či zábavy. Stačí si prezrieť jeho kultúrny program. Na svoje si prídu aj nevesty, ktoré sa vo svoj svadobný deň budú cítiť ako princezné či návštevníci, ktorí sa rozhodnú zažiť neopakovateľný zážitok v zámockom prostredí. V anglickom parku je možné oddýchnuť si v krásnej prírode a ak ste priaznivci aktívneho oddychu, môžete využiť bohatú ponuku doplnkových aktivít.

Smolenický zámok je tak príkladom, že krásne miesta máme skutočne takpovediac „za humnami“. 

Eva Adamová

Som novinárka dušou aj srdcom. Milujem cestovanie, ktoré je súčasťou moje práce. Prešla som státisíce kilometrov doma aj v zahraničí, stretla stovky ľudí, ktorí mi vyrozprávali svoje príbehy, previedli ma málo poznanými miestami svojho kraja a dopriali tak vidieť očarujúce klenoty, ku ktorým by som sa len tak nedostala. Nie preto, že by boli ťažko dostupné, len možno komerčne nie veľmi atraktívne. Na Slovensku som v rámci svojej vášne objavila vďaka ľuďom nádherné miesta, o ktorých sa málo vie aj píše. Projekt slowensko.sk dal šancu aj týmto miestam a vďačne im ponúkol priestor. Zaslúžia si byť objavené.