Zámok Hlohovec alebo Hlohovský zámok je najvýznamnejšou pamiatkou mesta Hlohovec, ktorá sa vypína na vyvýšenine v južnej časti mesta.
Zámok Hlohovec bol prebudovaný zo stredovekého hradu
Prvý listinný dôkaz sa viaže k stredovekému hradu, postavenom na starom slovanskom hradisku v 11. storočí. Pôvodný drevohlinitý objekt nahradil v 13. storočí kamenný hrad. V roku 1275 ho daroval kráľ Ladislav IV. prvému feudálnemu vlastníkovi z rodu Abovcov. Ďalšie roky sa na hrade vystriedalo mnoho panovníkov a rodov ako boli Matúš Čák, Kontovci, Ujlakyovci, Thurzovci, Forgáchovci či Erdödyovci.
Počas éry Thurzovcov bol hrad kvôli tureckým hrozbám opevnený, avšak tí ho v roku 1663 počas vládnutia Forgáchovcov obsadili a vytvorili si z neho pohraničnú pevnosť. Počas Rákócziho povstania bol hrad Hlohovec spustošený a vypálený.
Od roku 1720 do roku 1945 patril hrad Erdödyovciom, ktorí prestavali pôvodný hrad na barokový kaštieľ, čím vznikol dvojposchodový štvorkrídlový objekt okolo nepravidelného nádvoria, ktorého podoba je známa dodnes.
Nové časy Hlohovského zámku
V roku 1945 bola na zámku zriadená nemocnica pre sovietskych vojakov. Po ich odchode sídlila v priestoroch zámku posádka česko-slovenskej armády a neskôr výchovný ústav pre mládež. Od konca 20. storočia zámok chátral až do roku 2014, kedy ho postupne mesto Hlohovec spolu s dobrovoľníkmi z OZ Zámok Hlohovec zrekonštruovali do dnešnej reprezentatívnej podoby. Od roku 2019 je Hlohovský zámok sprístupnený verejnosti.
Zámocká záhrada s najväčším platanovým hájom v strednej Európe
Pri zámku nájdete aj priestranný zámocký park s jazierkom, terasovitými záhradami a množstvom stromov. Na ploche približne 6 hektárov rastú desiatky platanov, ktoré tvoria najrozsiahlejší platanový háj v strednej Európe. Zámocký park vznikol po hlavnej prestavbe zámku v 18. storočí a rástlo v ňom cez 100 druhov drevín, z ktorých už niektoré neexistujú.
Neďaleko Hlohovského zámku nájdete aj ďalší známy zámok – Smolenický zámok.