Chrám Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša v obci Ruská Bystrá je najvýchodnejším zástupcom spomedzi všetkých slovenských drevených kostolíkov zapísaných na Zozname svetového dedičstva UNESCO.
Najvýchodnejší drevený kostolík na Slovensku zapísaný v UNESCO
Kostolík postavili v roku 1730 na vyvýšenine uprostred obce Ruská Bystrá a je zasvätený svätému Mikulášovi. Od roku 1968 je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a od roku 2008 zapísaný vo vyššie spomenutom Zozname svetového dedičstva UNESCO v rámci súboru Drevené chrámy v slovenskej časti Karpát resp. Karpatského oblúka.
Drevený kostol je vyrobený z ručne tesaných trámov a pozostáva z troch štvorcových miesností – oltárnej miestnosti, lode a veže. Samotný kostol nie je opláštený, ale chráni ho prečnievajúca šindľová strecha. Celkovo kostolík pôsobí skromne.
Netradičný ikonostas s presahom na bočné strany a strop
Dominantou kostolíku je barokový ikonostas. Ikonostas je stena s ikonami, ktorá v gréckokatolíckom, resp. pravoslávnom chráme delí časť pre veriacich od svätyne – priestor pre Boha. Výzdoba máva honostný a slávnostný charakter. V ikonostase je trojo dverí, cez stredné – cárske dvere môže prechádzať iba biskup, kňaz, diakon alebo cár (kráľ). Bočné dvere (severné a južné) sa nazývajú diakonské. Kompletný ikonostas má 5 radov a každý rad má ustálený zoznam ikon.
V Chráme Prenesenia ostatkov sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej sú v hlavnom rade ikonostasu ikony zobrazujúce Bohorodičku Hodegetriu, Krista Učiteľa, sv. Mikuláša a sv. Paraskievu. Vzhľadom k malému priestoru kostolíka netradične presahuje ikonostas aj na bočné steny a strop. Vo svätyni sa nachádza vzácna ikona Ukrižovania na prestole.