Tokaj je najmenšia, ale najslávnejšia vinohradnícka oblasť Slovenska

Tokaj je najmenšia, ale najslávnejšia vinohradnícka oblasť Slovenska

Svetoznáma vinohradnícka oblasť  Tokaj sa z väčšej časti nachádza v Maďarsku, šestina územia však leží na Slovensku – v katastroch obcí Čerhov, Malá Tŕňa, Veľká Tŕňa, Černochov, Bara, Viničky a Slovenské Nové Mesto.

Od čias antiky

Názov regiónu je zrejme odvodený od staroslovanského slova „stokaj“, čo v preklade znamená sútok dvoch riek, teda Bodrogu a Tisy. Tradíciu pestovania viničia tu založili Rimania a keď v roku 894 prišli na toto územie Maďari, našli tu už rozvinuté vinohradníctvo. Svedčí o tom hlásenie vojvodcu Turzola kniežaťu Arpádovi, že v sútoku riek Bodrogu a Tisy našiel v okolitých svahoch prekrásne vinohrady.

Víno kráľov

Pred vynálezom rafinovaného cukru, kedy bolo sladké iba ovocie a med, boli sladké vína vyhľadávaným artiklom a tokajské víno si rýchlo našlo cestu na kráľovské stoly. K milovníkom tokajského vína patril “Kráľ Slnko” – Ľudovít XIV., ktorý si ho vychutnával denne. Jeho pravnuk Ľudovít XV. o tokajskom povedal: “Vinum regum, rex vinorum“, teda „kráľ vín, víno kráľov“.

Archívne tokajské víno

Sopečná hornina a plesne

Jedinečnosť oblasti spočíva v zemi, konkrétne v sopečnom tufe. Ľahké tufové pôdy poskytujú dokonalé prostredie pre korene vínnej révy a do porézneho tufu sa tiež ľahko hĺbia pivnice, v ktorých víno zreje. Základom výroby tokajských vín sú tri odrody hrozna: Furmint, Lipovina a Muškát žltý. Nemenej dôležitá je však ušľachtilá pleseň Botrytis cinerea, ktorá narúša šupku bobule hrozna a spôsobuje odparenie vody, čím sa v hrozienku koncentrujú cukry. Pre dosiahnutie vysokej kvality tokajských vín je dôležité aj pomalé dozrievanie v podzemných pivniciach. Tam má nezastupiteľnú úlohu čierna pivničná pleseň Cladosporium cellare, ktorá žije z výparov vína a alkoholu a tvorí sa len v tufových pivniciach, kde zreje víno.

Región má čo ponúknuť aj abstinentom

Tokaj ponúka desiatky kilometrov označených cyklotrás, ktoré vedú naprieč vinicami aj popri najdôležitejších pamiatkach oblasti. Vo vinohradoch medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov sa týči 12 metrov vysoká vyhliadková veža v tvare dreveného sudu. V katastrálnom území obce Klin nad Bodrogom je najnižšie položené miesto na Slovensku s nadmorskou výškou 94,3 metrov nad morom. Ak vám nestačia výlety do blízkeho okolia, môžete si urobiť celodenný výlet loďou po Bodrogu do maďarského Sarospataku.

slowensko.sk