1. Domov
  2. Dolný Zemplín
  3. Viniansky hrad a legenda o viniči
Hlavný obrázok článku "Viniansky hrad a legenda o viniči"

Viniansky hrad je zrúcanina gotického hradu z 13. storočia, ktorý nájdeme v juhozápadnej časti Vihorlatských vrchov pri obci Vinné. Hrad si zachoval svoju stredovekú podobu, nakoľko nebol nikdy výrazne modernizovaný. V roku 1963 bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku.

Viniansky hrad
foto: tonytao / Shutterstock

História hradu

Viniansky hrad bol postavený koncom 13. storočia a slúžil ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska. Už v roku 1312 bol napadnutý a poškodený Omodejovcami a v roku 1466 bol hrad opäť poškodený kvôli nepokojom medzi kráľom Matejom a poľským panovníkom Kazimírom IV. Hrad bol obnovený na začiatku 16. storočia, ale v tom istom storočí ho v roku 1594 dobyli cisárske vojská. Neskôr bol ešte obnovený Sztárayovcami, ale aj znovu dobytý. V 17. storočí hrad opustili a presťahovali sa do obce, kde si postavili kaštieľ. Začiatkom 18. storočia bol zbúraný. Od roku 2011 je postupne rekonštruovaný občianskym združením Zemplínsko-užská hradná cesta.  

Viniansky hrad
foto: tonytao / Shutterstock
Zarastený Viniansky hrad
foto: tonytao / Shutterstock

Legenda o viniči

Na hrade sa počas archeologického výskumu našlo takmer 2 000 medených mincí, pestrofarebné renesančného kachlice, dekoračné časti fasády, ale aj kľúče, hroty šípov a zvyšky keramiky. Zaujímavým objavom bol neporušený vinič, ktorého vek sa odhaduje na 200 rokov a môže ísť o vzácnu odrodu Neuburg. Podľa legendy sa zachovala len jediná rastlina v celom Uhorsku.

Viniansky hrad
foto: tonytao / Shutterstock
Viniansky hrad
foto: tonytao / Shutterstock

Ako sa na Viniansky hrad dostanete?

Na Viniansky hrad sa dostanete ľahko po modrej turistickej značke z obce Vinné alebo po žltej turistickej značke z obce Trnava pri Laborci. Cesta vám zaberie približne 30 minút. Z hradu je pekný výhľad na Zemplínsku Šíravu.

Zemplínska Šírava z Vinianskeho hradu
foto: tonytao / Shutterstock
Výhľady z Vinianskeho hradu
foto: tonytao / Shutterstock

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Vihorlat

Vihorlat – najvyšší vrch Vihorlatských vrchov

Vihorlat je najvyšší vrch a dominantou sopečného pohoria Vihorlatské vrchy, ktoré dostali názov po samotnom vrchu a mnohokrát sú označované týmto pomenovaním. Samotný vrch má výšku 1 075,5 m n. m. a je tiež najvyšším bodom okresu Humenné. Najvýchodnejšia vyhasnutá sopka na Slovensku Vihorlat je najvýchodnejšou vyhasnutou sopkou na Slovensku. Patrí medzi najviac zalesnené a zároveň menej frekventované vrchy. Oficiálny […]

Západ slnka nad Zemplínskou Šíravou

Zemplínska Šírava – východoslovenské more

Zemplínska Šírava, ktorej sa hovorí aj východoslovenské more patrí medzi najväčšie vodné nádrže na Slovensku, ale aj v Európe. Nachádza sa pri obci Vinné pod Vihorlatskými vrchmi. Podvihorlatská vodná nádrž Výstavba začala v roku 1956 na ploche, kde sa síce nenachádzala žiadna obec, ale v roku 1939 tam malo provizórne letisko nemecké vojenské letectvo, ktoré bolo využívané […]