Čertova dolina je skrytá, divoká a málo navštevovaná tiesňava, v ktorej sa budete cítiť ako v Slovenskom raji. Až na to, že budete pár kilometrov za Tisovcom. Lokalita bola vyhlásená v roku 1993 za prírodnú rezerváciu.
Čertov viadukt a ozubnicová železničná trať
Do Čertovej doliny je najlepší prístup náučným chodníkom Jakuba Surovca zo Zbojskej. Po zdolaní úvodných kilometrov náučného chodníka sa dostanete do krásneho bukového lesa. Po pár minútach narazíte na technickú pamiatku Čertov viadukt, ktorý sa nachádza vo výške 20 metrov nad skalnými stenami. Viadukt je súčasťou ozubnicovej železničnej trate, ktorá vedie z Tisovca do Brezna. Úsek trate medzi Tisovcom a Pohronskou Polhorou bol v roku 2008 zapísaný ako Národná kultúrna pamiatka.

Čertova jaskyňa a zbojnícky poklad
Pred vstupom do doliny si môžete ešte kúsok zájsť k Čertovej jaskyni, ktorá sa nachádza nad ústím Čertovej doliny v masíve Kučelachu, ktorý v sebe skrýva niekoľko jaskýň a to najvýznamnejšou je takmer 300 metrov dlhá Čertova jaskyňa. Tvoria ju veľké chodby s jazierkami, labyrint malých rúrovitých kanálov, ale aj nebezpečné priepasti.

Čertova jaskyňa patrí medzi významné geologické, archeologické a historické lokality. V jaskyni boli objavené fosílie pravekých lastúrnikov, ale aj zuby jaskynného medveďa z doby ľadovej. V jaskyni zimujú vzácne početné kolónie netopierov. Počas zbojníckych časov slúžila ako skrýša zbojníkov. Povesť hovorí, že sa v nej dodnes nachádza zabudnutý zbojnícky poklad. Jaskyňa je pre verejnosť neprístupná, ale môžete do nej aspoň nazrieť spoza mreží.
Divoká Čertova dolina
Vstup do doliny je proti smeru potoka Furmanec, ktorý vás za pár metrov vtiahne do úzkej tiesňavy, podobnej tiesňavám Slovenského raja. V doline nájdete niektoré miesta vybavené železnými stúpačkami a istiacimi lanami, ale zachováva si svoju autentickosť a divokosť. Preto na viacerých miestach musíte nájsť cestu potokom, brehom, cez kamene a ponad spadnuté kmene. Čertovu dolinu mali taktiež v obľube zbojníci, ktorí ju dobre poznali a ľahko ňou utiekli. Najužšie miesto tiesňavy dostalo pomenovanie Surovcov stisk a malý vodopád pomenovanie Zbojnícky vodopád. Práve zbojník Jakub Surovec bol v tomto regióne mimoriadne známy.
Pohyb dolinou je jednosmerný a je nevyhnutné mať nepremokavé topánky. Po väčších dažďoch a hneď po zime sa vstup do doliny neodporúča. Zároveň je vhodné zvážiť aj vstup s deťmi alebo použiť aspoň bezpečnostné istiace sety.

