Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete a môžeme ju označiť ako ľadový klenot svetového dedičstva. Jaskyňu nájdeme v Stratenskej hornatine, neďaleko baníckeho mestečka Dobšiná. Je súčasťou národného parku Slovenský raj.
Dobšinská ľadová jaskyňa bola prvá elektricky osvetlená jaskyňa v Európe
Dobšinská ľadová jaskyňa je najväčšou zaľadnenou jaskyňou na Slovensku a jednou z najväčších v Európe. Vchod do jaskyne leží vo výške 970 m n. m. a bol od dávnych čias známy ako „ľadová diera“. Do podzemia vstúpil a jaskyňu objavil v roku 1870 banský inžinier E. Ruffíny. Verejnosti bola sprístupnená už v roku 1871. A o pár rokov neskôr, v roku 1887 bola elektricky osvetlená, čím sa zaradila medzi prvé elektricky osvetlené jaskyne na svete. Jaskyňa bola obľúbená u širokej verejnosti, navštívili ju P. O. Hviezdoslav, S. H. Vajanský či princ August von Sachsen Goth. Konal sa v nej aj koncert na počesť Karola Ľudovíta Habsburského. Jaskyňa bola známa aj letným korčuľovaním, ktoré sa prvýkrát uskutočnilo v roku 1893.

Ako v nej vznikol ľad?
Dobšinská ľadová jaskyňa je súčasťou systému Statenskej jaskyne a dosahuje dĺžku okolo 1483 m, z ktorých je verejnosti sprístupnený okruh dlhý 515 m. Hlavnú časť jaskyne tvorí obrovská dutina klesajúca od povrchového otvoru do hĺbky 70 m. Z väčšej časti je vyplnená ľadom, ktorý siaha až po strop a rozdeľuje jaskyňu na samostatné časti – Malá a Veľká sieň, Ruffínyho koridor, Prízemie a Zrútený dóm. Jaskyňa bola pôvodne prepojená so Stratenskou jaskyňou, avšak zrútením chodby a stropov sa jaskyne predelili. Vytvoril sa klesajúci vrecovitý priestor so stagnáciou studeného vzduchu, ktorý do podzemia prenikal cez horný otvor (súčasný vstup do jaskyne) a zamŕzaním presakujúcich zrážkových vôd sa priestor zaľadnil. Začiatky tvorby ľadu siahajú až do ľadovej doby riss pred 300 až 140 000 rokmi.

Teplota pod nulou
Hrúbka podlahového ľadu dosahuje až 26,5 metra a priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo -1°C a v jaskyni nájdeme pozoruhodné ľadové stalaktity, stalagmity, ľadopády, stĺpy a záclony. Najväčší priestor jaskyne je Veľká sieň dlhá 72 metrov a najvyšší ľadový stĺp Studňa meria až 9 metrov. Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne v Európe, čo zvýrazňuje jej poloha mimo alpskej vysokohorskej oblasti. Podzemný ľad je totiž len vo výške 920 do 950 m n. m. Vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.


Dobšinská ľadová jaskyňa ako zimovisko vzácnych netopierov
Jaskyňa je najvýznamnejším zimoviskom netopiera fúzatého a netopiera Brandtovho. Spolu v jaskyni zatiaľ objavili 12 druhov netopierov, medzi ktoré patrí aj najvzácnejšie druhy na Slovensku – netopier pobrežný a netopier riasnatý.

Ako sa k jaskyni dostanete?
V osade Dobšinská ľadová jaskyňa sa nachádza vlaková zastávka a tiež priestranné parkovisko, od ktorého trvá výstup k jaskyni približne 25 minút. Dĺžka trasy je 1 km a prekonáte výškový rozdiel 130 metrov. Trasa, ktorá je zároveň náučným chodníkom je príjemná a upravená.
V okolí môžete navštíviť aj ďalšie zaujímavé jaskyne – Ochtinskú aragonitovú jaskyňu, jaskyňu Domica či Gombaseckú jaskyňu.