Gombasecká jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne Národného parku Slovenský kras, najmä vďaka interiérovej výzdobe v podobe sintrových bŕk – tenkých stalaktitových útvarov. Jaskyňa je zaradená do svetového prírodného dedičstva UNESCO.
Prvá jaskyňa na Slovensku využívaná na speleoterapiu
Jaskyňa sa nachádza pri obci Slanec, neďaleko Rožňavy. Objavili ju v roku 1951 dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy a sprístupnená pre verejnosť bola v roku 1955. Z celkovej dĺžky 3 km je sprístupnených 285 metrov. Gombasecká jaskyňa sa ako prvá na Slovensku od roku 1968 využívala na speleoterapiu – liečebnú metódu využívajúcu špecifické a unikátne vlastnosti prostredia, hlavne aerosólu obsiahnutého v ovzduší krasových jaskýň, čo napomáhalo liečbe chronických a alergických chorôb dýchacích orgánov. Na speleoterapiu sa jaskyňa využívala 10 rokov.
Gombasecká jaskyňa a jej vznik
Gombasecká jaskyňa bola vytvorená koróznou a eróznou činnosťou Čierneho potoka a jeho občasného prítoku z Mramorovej siene. Je súčasťou Silicko-gombaseckého podzemného systému, do ktorého patrí aj jaskyňa Silická ľadnica. Obe jaskyne oddeľuje neznámy úsek Čierneho potoka. Ten preteká spodnými časťami dvojúrovňovej Gombaseckej jaskyne. Jaskyňa má vysokú relatívnu vlhkosť 95 – 98% a stabilnú teplotu 9,0 – 9,5 °C.
Sintrové brčká sú jedinečnosťou jaskyne
Unikátom jaskyne sú tenké sintrové brčká, ktoré dosahujú dĺžku až 3 metre a vyskytujú sa v početnom množstve. Najväčšou jaskynnou sieňou je Mramorová sieň, v ktorej nájdete 14 metrov hlbokú studňu. Za najkrajšiu sa zase považuje Herényiho sieň s bohatou brčkovou výzdobou. V ďalšej Rozložníkovej sieni pripomínajú brčká kamennú harfu alebo kamenný dážď. Obe siene sú pomenované po objaviteľoch jaskyne. V blízkosti Gombaseckej jaskyne môžete navštíviť hneď 2 ďalšie jaskyne – Domicu s unikátnou podzemnou plavbou a Ochtinskú aragonitovú jaskyňu s jedinečnými aragonitovými kryštálmi.