Na Hrad Muráň vedie náučný chodník

Na Hrad Muráň vedie náučný chodník

Pripomeňme si bohatú históriu tretieho najvyššie položeného muránskeho hradu na Slovensku, vyčíňanie rytierskych lúpežníkov, ktorí hrad osídlili a Muránsku Venušu výstupom po náučnom chodníku v Národnom parku Muránska Planina.

Hrad Muráň postavili ako kráľovský strážny hrad v 13. storočí na brale Cigánka. Týči sa na okraji Muránskej planiny, severne od obce Muráň vo výške 935 metrov. Slúžil na ochranu cesty vedúcej z Gemera do Liptova a Zvolena. Vďaka svojim neobyčajne pestrým dejinám patrí k najznámejším gemerským hradom. Dnes je z hradu už len zrúcanina, ale to mu na čare vôbec neuberá.

Muránsky hrad - výhľady
Po výstupe na Muránsky hrad, sa vám odvďačí výhľadmi na okolité prostredie

Lúpežníci na hrade

K plieneniu Slovenska Turkami v 16. storočí priložili ruku aj lúpežní rytieri Bašovci. Matej Bašo dostal za úlohu robiť tútora synovi vtedajšieho majiteľa. Malého Tornalyaima poslal na prevýchovu do Poľska a s kumpánmi obsadili Hrad Muráň. Bašo a jeho bratia Martin a Demeter plienili a vypaľovali osady a mestá na Gemeri a Spiši. O ich vyhnanie sa postaralo cisárske vojsko v roku 1548 a Mateja Baša pri úteku z hradu zabili. 

Odvážna Muránska Venuša

Najväčší rozmach zaznamenal hrad počas života Márie Széchyovej. Pre jej krásu ju označovali pomenovaním Muránska Venuša. Hrad prepychovo prestavali, rod prosperoval, dokonca Mária bránila pevnosť proti kráľovi Leopoldovi I. Historici majú na túto idylku ale iný názor. Podľa nich bol Muránskou Venušou chlap. Manžel Márie, František Wesselényi. Bolo to krycie meno v povstaní proti Leopoldovi I., odvodené z jeho priezviska VE a posledných písmen palatiNUS. 

Muránsky hrad - náučný chodník
Náučný chodník na Muránsky hrad

Náučný chodník v národnom parku

Hrad Muráň v 18. storočí dvakrát vyhorel, preto dnes na jeho mieste nájdeme už len zrúcaninu. K nemu vedie náučný chodník, ktorý bol v roku 2010 obnovený. Má dĺžku 6,5 kilometra a výstup je stredne náročný. Okrem prírodných krás na návštevníka čaká mnoho informácií o hrade a parku, drevená studnička, chata Zámok, či pomník posledných majiteľov hradu, Coburgovcov.

slowensko.sk