1. Domov
  2. Gemer
  3. Ochtinská aragonitová jaskyňa – podzemná galaxia

Ochtinská aragonitová jaskyňa – podzemná galaxia

Hlavný obrázok článku "Ochtinská aragonitová jaskyňa – podzemná galaxia"

Cestovanie do vesmíru vďaka Ochtinskej aragonitovej jaskyni nemusí byť iba fantáziou. Priamo v srdci Slovenska, neďaleko Revúcej, nájdete vstupnú bránu do podzemného vesmíru, ktorý bol pred očami nás smrteľníkov ukrytý do roku 1954. 

V roku 1954 náhoda chcela, aby sa pri bežnej práci baníkov odhalil takpovediac nový svet. Verejnosť ho však mohla vidieť až o pár rokov neskôr. Až v roku 1972 ponúkla jaskyňa svoje skryté bohatstvo na obdiv verejnosti, ktorá sa v nej cíti ako vo vesmíre. Keď hovoríme o galaxii, skutočne nepreháňame. Ochtinská aragonitová jaskyňa totiž nie je neposievaná kvapľami, ale kryštálmi, ktoré hrajú rôznymi farbami. 

Hviezdna sieň

Cestu do vesmíru začnete vo Vstupnej sieni jaskyne, odkiaľ sa dostanete do Mramorovej siene, ktorá vás dovedie do Hviezdnej siene. Tam sa budete cítiť ako v planetáriu alebo pod hviezdnou oblohou. Uvidíte aj samotné srdce Ochtinskej jaskyne a tí skôr narodení sa možno premiestnia na chvíľu do Jaskyne zlatej ruže z rozprávky Fantagíro. Ale späť k nášmu podzemnému vesmíru, pretože vás čaká Sieň mliečnej cesty, kde si zblízka prezriete rôznorodú výzdobu aragonitu a budete si chcieť odniesť aspoň malú hviezdičku so sebou. Pozor, je to však prísne zakázané! 

Cesta za tajomstvami podzemného sveta pokračuje k Hlbokému dómu, ktorého malá sieň je síce malá rozmermi, no o to viac vyzdobená a mnohí ju považujú za najkrajšiu časť jaskyne. A aby ste sa dostali k téme našej cesty, zakončíte prehliadku v Sieni veľkej mliečnej cesty, kde sa rozlúčite s podzemným vesmírom. Čarovná chodba vás vyvedie už do menej čarovnej reality. Netreba však zúfať, našťastie sú krásy Ochtinskej aragonitovej jaskyne sprístupnené každý rok. 

Jej nádheru ocenilo aj UNESCO 

Preto je jej návšteva radosťou a oddychom pre oči návštevníkov najmä v lete. V tomto ročnom období netreba zabúdať na sveter, teplota sa tu vyšplhá maximálne na osem stupňov. Ak teda nechcete drkotaním svojich zubov kaziť radosť ostatným a vychutnať si prehliadku, je vhodné sa na návštevu podzemnej galaxie vhodne pripraviť. 

Pozrite sa aj na ďalšie jaskyne na Slovensku.

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Hrady a zámky

Na Hrad Muráň vedie náučný chodník

Pripomeňme si bohatú históriu tretieho najvyššie položeného hradu na Slovensku, vyčíňanie rytierskych lúpežníkov, ktorí hrad osídlili a Muránsku Venušu výstupom po náučnom chodníku v Národnom parku Muránska Planina.

Prírodné zaujímavosti

Čo navštíviť v Slovenskom krase

Hájske vodopády Prvým miestom, ktoré navštívite v Slovenskom krase by mali byť rozhodne Hájske vodopády. Nachádzajú sa nad dedinkou Háj a vytvára ich Hájsky potok. Vodopádov tu nájdete naozaj mnoho. Väčšina z nich je zaznačená, ale keď sa vyberiete neznačenými cestičkami dostanete sa aj k tým schovaným a menej navštevovaným. Brezové háje Pokiaľ sa cítite na menšiu turistiku môžete navštíviť […]