1. Domov
  2. Gemer
  3. Palcmanská Maša – najväčšia vodná plocha v Slovenskom raji

Palcmanská Maša – najväčšia vodná plocha v Slovenskom raji

Hlavný obrázok článku "Palcmanská Maša – najväčšia vodná plocha v Slovenskom raji"

Palcmanská Maša je najväčšou vodnou plochou v Slovenskom raji, ktorá sa rozprestiera v Hnileckej doline pod horskou vápencovou plošinou Geravy. Na jej brehoch leží známa obec Dedinky, ktoré je turistickým centrom južnej časti Slovenského raja.

Palcmanská Maša v okolí nádhernej prírody Slovenského raja
Palcmanská Maša v okolí nádhernej prírody Slovenského raja, foto: Peter Hanzes, Shutterstock

Prvá prečerpávacia vodná elektráreň na Slovensku

Palcmanská Maša vznikla v rokoch 1948 – 1954 vybudovaním betónovej gravitačnej priehrady na rieke Hnilec a je dôležitou súčasťou vodného diela Dobšiná, ktoré pozostáva okrem vodnej nádrže ešte z prvej prečerpávacej vodnej elektrárne na Slovensku. Okrem toho slúži aj na vyrovnanie prietokov Hnilca a rekreačné využitie.

Dobšinská Maša
Dobšinská Maša, foto: Olga Koberidze, Shutterstock
Hrádza Palcmanskej Maši
Hrádza Palcmanskej Maši, foto: Peter Hanzes, Shutterstock

Palcmanská Maša ako východiskový bod pre obľúbené túry v južnej časti Slovenského raja

Palcmanská Maša patrí medzi najchladnejšie vodné nádrže na Slovensku a okrem kúpania (na vlastné riziko) si môžete užiť vodné bicykle či člny. Okolie vodnej nádrže ponúka množstvo možností ubytovania a stravovania. Výhodou nádrže je jej bezprostredná poloha v Slovenskom raji, kde môžete využiť bohaté možnosti turistiky a cykloturistiky. Obľúbené sú najmä blízka Zejmarská roklina s vodopádmi kapitána Jána Nálepku, Havrania skala, Stratená, Stratenský kaňon, ale aj vzdialenejšie Klauzy či Dobšinská ľadová jaskyňa.

Chladné ráno nad Palcmanskou Mašou
Chladné ráno nad Palcmanskou Mašou, foto: Miroslav Orincak, Shutterstock
Palcmanská Maša a Dedinky
Dedinky s Palcmanskou Mašou, foto: Peter Hanzes, Shutterstock

Prechádzka okolo priehrady

Zaujímavou alternatívou je prechádzka okolo priehrady, ktorá má dĺžku približne 10 kilometrov. Trasa vedie z Dediniek cez Stratenskú pílu – Stratenú – Pod Čižmou – Dobšinskú Mašu a späť do Dediniek. Pri Dobšinskej Maši je zaujímavý pohľad na železničnú koľaj, ktorá vedie priamo cez vodnú nádrž.

Železničná trať popri Palcmanskej Maši
Železničná trať popri Palcmanskej Maši, foto: Peter Hanzes, Shutterstock
Palcmanská Maša
foto: Zita Stankova, Shutterstock

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Sintrové brčká v Gombaseckej jaskyni

Gombasecká jaskyňa s rozprávkovou brčkovou výzdobou

Gombasecká jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne Národného parku Slovenský kras, najmä vďaka interiérovej výzdobe v podobe sintrových bŕk – tenkých stalaktitových útvarov. Jaskyňa je zaradená do svetového prírodného dedičstva UNESCO. Prvá jaskyňa na Slovensku využívaná na speleoterapiu Jaskyňa sa nachádza pri obci Slanec, neďaleko Rožňavy. Objavili ju v roku 1951 dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy a sprístupnená pre verejnosť bola […]

Čertova dolina - Chodník Jakuba Surovca

Čertova dolina – divoká dolina obľúbená zbojníkmi

Čertova dolina je skrytá, divoká a málo navštevovaná tiesňava, v ktorej sa budete cítiť ako v Slovenskom raji. Až na to, že budete pár kilometrov za Tisovcom. Lokalita bola vyhlásená v roku 1993 za prírodnú rezerváciu. Čertov viadukt a ozubnicová železničná trať Do Čertovej doliny je najlepší prístup náučným chodníkom Jakuba Surovca zo Zbojskej. Po zdolaní úvodných kilometrov náučného […]