Kaštieľ Svätý Anton je cenný svojou vnútornou výzdobou

Kaštieľ Svätý Anton je cenný svojou vnútornou výzdobou

Kaštieľ Svätý Anton mal pôvodne toľko vchodov, koľko je ročných období, arkád koľko je dní v týždni, komínov ako mesiacov v roku, izieb koľko týždňov v roku a 365 okien.

Južne od Banskej Štiavnice, pod legendami opradeným majestátnym Sitnom, leží obec Svätý Anton. Dominantou dediny je barokovo-klasicistický kaštieľ, ktorý bol postavený na mieste menšieho opevneného hradu spomínaného už v 15. storočí. Patrí mezi feudálne sídla uhorskej vojenskej aristokracie oddanej Habsburgovcom, ktorá zbohatla v protitureckých bojoch. Na jeho stavbe, výzdobe a neskoršej prestavbe sa podieľali významní európski architekti a umelci Giulio Ferrari, Ján Entzenhofer, Anton Schmidt a Dionýz Stanetti.

Kaštieľ bol postavený v barokovom slohu ako dvojkrídlová budova s arkádami do otvoreného nádvoria s barokovou kamennou fontánou. V polovici 18. storočia gróf Andrej Koháry ukončil prestavbu kaštieľa na honosné štvorkrídlové šľachtické sídlo.

Výnimočné zbierky

Od roku 1962 kaštieľ slúži ako múzeum. V súčasnosti sa v ňom nachádza umeleckohistorická a najväčšia poľovnícka expozícia svojho druhu na Slovensku. Obsahuje nielen množstvo vzácnych trofejí zveri, ale aj bohatú zbierku historických poľovných zbraní, obrazov, umeleckých predmetov, kníh, časopisov a fotografií. Vďaka rôznorodosti svojich zbierok zachovaných vo výnimočne ucelenej a autentickej podobe bol v roku 1985 celý areál kaštieľa vo Svätom Antone vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.

Súčasťou areálu kaštieľa je aj nádherný anglický park, s romantickými zákutiami s lavičkami, mostíkmi, altánmi a umelou jaskyňou.

slowensko.sk