Nový zámok v Banskej Štiavnici

Nový zámok v Banskej Štiavnici

Pozoruhodná stavba pripomínajúca raketu alebo malý pekný zámoček pre meštiansku dievčinu? Hoci na to na prvý pohľad nevyzerá, Nový Zámok bol veľmi dôležitou stavbou protitureckej obrany a strážnou vežou.

Turecká hrozba bola po 150 rokov každodennou hrozbou štiavnického kraja. Turci si podrobili mnohé obce na okolí, ale Štiavnicu s jej bohatstvom nikdy nedobili. Architektonická ikona mesta, Nový Zámok, sa na obrane podieľala. Bola súčasťou dômyselného systému vartoviek so stálou strážnou službou. Z kopca na kopec, od mesta k mestu, sa z jeho veže vysielali signály o spozorovanom nebezpečenstve. Cez deň dymové, v noci ohňovou morzeovkou.

Dievčenský hrad

Šesťposchodovú renesančnú pevnosť postavili v rokoch 1564-1571 na kopci Frauenberg. Je označovaný aj ako Dievčenský alebo Panenský hrad. Niektorí tvrdia, že podľa kopca, na ktorom stojí, legenda hovorí, že ho dala postaviť ľahkovážna dievčina Barbora, ktorá viedla bohémsky život a utrácala peniaze svojej rodiny. Nakoniec zostala sama o žobráckej palici a jedinou spomienkou na ňu, bol malý zámok. Pevnosť so štyrmi baštami a strieľňami neskôr slúžila na uskladnenie pušného prachu pre banskoštiavnické baníctvo. Dnes hostí expozície Slovenského banského múzea. Obdivovať tu môžete uhorské a turecké zbrane, plastiky Turkov v životnej veľkosti a kuriózne sedemhlavňové delo, nazývané „organ“. 

Živé hodiny

Vzhľadom na výbornú polohu sa Nový Zámok po odchode Turkov stal sídlom protipožiarnej stráže. Tá nezaháľala a každú štvrťhodinu musela obyvateľom trúbením hlásiť, že bdie a dohliada na možné nebezpečenstvá. Pri celej hodine údery zvona odbíjali toľkokrát, koľko hodín práve bolo a tak každý v okolí vedel presný čas. Neďaleko zámku bola klopačka, ktorá zvolávala baníkov do práce. Dnes Vás pri vstupe do nej čaká hravý interiér príjemnej čajovne so širokým sortimentom.

Štiavnica Nový zámok
Nový zámok týčiaci sa nad Banskou Štiavnicou
slowensko.sk