1. Domov
  2. Hont
  3. Sitno – najvyšší vrch Štiavnických vrchov opradený povesťami

Sitno – najvyšší vrch Štiavnických vrchov opradený povesťami

Hlavný obrázok článku "Sitno – najvyšší vrch Štiavnických vrchov opradený povesťami"

V rozprávkach je Sitno bránou do pekla a legenda nie je ďaleko od pravdy. Pred desiatimi miliónmi rokov bol stratovulkán Sitno vysoký takmer štyri kilometre a chrlil sopečné vyvreniny.

Sitno (1009 metrov) je najvyššie položeným opevneným bodom ľudu lužickej kultúry počas neskorej doby bronzovej na Slovensku a azda aj v rámci strednej Európy. Opevnené hradisko malo rozlohu 16 hektárov.

V 11. storočí pevnosť na skalnatom brale slúžila ako útočisko v časoch nepokojov. V polovici 13. storočia, po ničivom vpáde Tatárov, zastarané opevnenie nahradila kamenná hradba. V písomných prameňoch sa hrad objavuje až v 16. storočí a to ako arx Szitnya alebo Etzelspurg. V roku 1548 bol hrad pri trestnej výprave proti lúpeživým rytierom dobytý cisárskym vojskom a mal byť zbúraný. Namiesto toho ho však zapojili do dômyselného systému na prenos správ o pohybe nepriateľa. Zároveň posilnili hradnú posádku.

Kolíska európskej turistiky

V roku 1602 mal hrad palác, pekáreň, pracháreň a sýpku. V čase Rákócziho povstania ho dobyli povstalci, ktorí ho pri svojom odchode v roku 1708 vážne poškodili. Obnovený už nebol. Stavebný materiál z hradu použili pri budovaní kaštieľa vo Svätom Antone i pri stavbe rozhľadne na Sitno. Ešte v polovici 18. storočia bol nad bránou patrný kamenný reliéf vlka a v niektorých miestnostiach existovali klenby. Dodnes zostala len skromná zrúcanina s nízkym, čiastočne zakonzervovaným murivom.

Sitno je možné považovať za kolísku európskej turistiky, keďže prvé značené trasy tu boli vytýčené už v roku 1874. V súčasnosti sa na vrchole Sitna nachádza vyhliadková veža s malou expozíciou o sitnianskej prírode.

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Výhľad z vrchu Paradajs na Banskú Štiavnicu

Paradajs – vrch nad Štiavnicou so zaujímavou kamennou stavbou

Paradajs je s výškou 939 m n. m. po Sitne a Petrovom vrchu tretí najvyšší vrch Štiavnických vrchov. Vrchol je síce zarastený lesom, ale okolité lúky poskytujú jedny z najkrajších výhľadov na Banskú Štiavnicu. Navyše je veľmi ľahko dostupný. Červená studňa Na Paradajs sa dostanete zo sedla Červená studňa, ktoré leží medzi vrchmi Paradajs a Šobov, na hranici rozvodia […]

Kláštor Bzovík, ktorý sa neskôr stal pevnosťou

Kláštor Bzovík, ktorý sa neskôr stal pevnosťou

Kláštor Bzovík je jedným z najstarších kláštorov na Slovensku. Jeho ruiny nájdete na nízkej vyvýšenine v obci Bzovík pri Krupine. Vznik kláštora sa datuje až do 12. storočia Zakladacia listina tzv. bzovícka listina sa datuje do roku 1135, ale v origináli nie je zachovaná. Za zakladateľa kláštora sa považuje Lampert z veľmožského rodu Hont-Poznanovcov spolu s manželkou Žofiou a synom Mikulášom. […]

Starý zámok v Banskej Štiavnici

Starý zámok v Banskej Štiavnici

Keď na výbežku vrchu Paradajz postavili v 13. storočí kostol, nikto nepredpokladal, že raz z neho bude pevnosť brániaca mesto pred Turkami. Že jedného dňa bude Starý zámok kamennou kronikou mesta, ktorá zaujala filmárov z Netflixu a navštívil ju samotný gróf Dracula.