1. Domov
  2. Hont
  3. Skalné obydlia Brhlovce vytesané do sopečného tufu

Skalné obydlia Brhlovce vytesané do sopečného tufu

Hlavný obrázok článku "Skalné obydlia Brhlovce vytesané do sopečného tufu"

Skalné obydlia Brhlovce sú unikátny komplex obytných a hospodárskych priestorov vytesaných priamo do sopečného tufového podložia.  

Vznik skalných obydlí

Priestory v skalách pravdepodobne využívali obyvatelia Brhloviec ako úkryty a skrýše už počas tureckých nájazdov. Domieva sa, že jednoduché skrýše a príbytky hĺbili už v rannom stredoveku. Skalné obydlia v takej forme ako poznáme dnes vznikali až po roku 1756, kedy nastal rozvoj kamenárstva v Brhlovciach. Ten súvisel s neskorobarokovým kaštieľom, ktorý dal postaviť kremnický richtár Anton Körmöndy.

Skalné obydlia Brhlovce
Skalné obydlia Brhlovce, foto: Zoltan Duray / Shutterstock
Skalné obydlia Brhlovce
Skalné obydlia Brhlovce, foto: Zoltan Duray / Shutterstock

Körmöndyho kaštieľ

Anton Körmöndy doviedol do Brhloviec talianskych majstrov, aby mu postavili kaštieľ. Na veľký dvojpodlažný, celý podpivničený kaštieľ s hospodárskymi budovami a ochranným múrom okolo celého kaštieľa potreboval množstvo kameňa. Brhlovčania sa tak naučili od talianskych majstrov ťažiť a spracovávať kameň.

Skalné obydlia vznikali v kameňolomoch

Po skončení stavby kaštieľa ťažili, spracovávali a predávali Brhlovčania kameň ďalej, čím vznikali v miestach, kde sa kameň ťažil skalné obydlia – a to v kameňolomoch. Rokmi sa menšie kameňolomy spojili do jedného veľkého, na území ktorého dnes leží väčšina skalných obydlí. Skalné obydlia vytesané do sopečného tufu majú ideálne klimatické podmienky – v lete príjemne schladia a v zime v nich nikdy nemrzne.

Architektúra v Brhlovciach
Architektúra v Brhlovciach, foto: MEDIANA / Shutterstock
Dobový riad v Brhlovciach
Dobový riad v Brhlovciach, foto: Richard Semik / Shutterstock

Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Šurda

Skalné obydlia sa nachádzajú po celých Brhlovciach, avšak pred mnohými stoja už novšie stavby rodinných domov. Najlepšie ich však vidno v uličke názvom Šurda, ktorá je aj pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry.

Architektúra v Brhlovciach
Architektúra v Brhlovciach, foto: Richard Semik / Shutterstock
Pôvodná studňa v Brhlovciach
Pôvodná studňa v Brhlovciach, foto: Gillan / Shutterstock

V jeho jadre nájdete aj expozíciu Tekovského múzea – Skalné obydlia Brhlovce, ktorú sprístupnili v roku 1992. Priblíži vám vývoj bytovej kultúry obyvateľov Brhloviec, Tekova a Hontu. Hospodárske budovy vám priblížia tradičný spôsob obživy miestnych obyvateľov.

Skalné obydlia Brhlovce
Skalné obydlia Brhlovce, foto: Richard Semik / Shutterstock

Pozrite si aj ďalšie tipy na výlet v regióne Hont >>

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Nový zámok Banská Štiavnica

Nový zámok v Banskej Štiavnici

Pozoruhodná stavba pripomínajúca raketu alebo malý pekný zámoček pre meštiansku dievčinu? Hoci na to na prvý pohľad nevyzerá, Nový Zámok bol veľmi dôležitou stavbou protitureckej obrany a strážnou vežou.

Kláštor Bzovík, ktorý sa neskôr stal pevnosťou

Kláštor Bzovík, ktorý sa neskôr stal pevnosťou

Kláštor Bzovík je jedným z najstarších kláštorov na Slovensku. Jeho ruiny nájdete na nízkej vyvýšenine v obci Bzovík pri Krupine. Vznik kláštora sa datuje až do 12. storočia Zakladacia listina tzv. bzovícka listina sa datuje do roku 1135, ale v origináli nie je zachovaná. Za zakladateľa kláštora sa považuje Lampert z veľmožského rodu Hont-Poznanovcov spolu s manželkou Žofiou a synom Mikulášom. […]