1. Domov
  2. Hont
  3. Starý zámok v Banskej Štiavnici
Hlavný obrázok článku "Starý zámok v Banskej Štiavnici"

Keď na výbežku vrchu Paradajs postavili v 13. storočí kostol, nikto nepredpokladal, že raz z neho bude pevnosť brániaca mesto pred Turkami. Že jedného dňa bude Starý zámok kamennou kronikou mesta, ktorá zaujala filmárov z Netflixu a navštívil ju samotný gróf Dracula. 

Starý zámok v Banskej Štiavnici

Boli tajomní templári v Banskej Štiavnici?

Po tom ako obohnali gotický kostol Panny Márie pevným múrom, obsadili ho červení mnísi, templári. Tak hovorí legenda. Záujem templárov o opevnený kostol by bol celkom logický, ale nezachovali sa žiadne podložené zmienky a dôkazy, že by tomu tak naozaj bolo. Na území dnešného Slovenska sa zdržiavali v období výstavby kostola a patrili im viaceré kláštory, hrady a kostoly. Hoci listiny o prítomnosti templárov mlčia, vie sa, že mnohí z nich vstúpili do rádu johanitov a o johanitoch sa informácie dochovali. Prítomnosť templárov mala na Banskú Štiavnicu, podľa legendy, dobrý vplyv. Potlačili drobnú kriminalitu, pochytali zlodejov a starali sa o bezpečnosť domácich. Až kým ich starostlivosť, najmä o ženské pohlavie, neprerástla do túžby zachovať budúce pokolenia. Ukrývali krásne mladé ženy v podzemí kostola a neskôr si ich chceli vziať za manželky. Keď im na to obyvatelia mesta prišli, veliteľa obesili a červení mnísi museli opustiť mesto.

Umenie fajkárov, kováčov a hodinárov

Banskoštiavnický hrad, nazývaný aj Starý zámok, nebol nikdy šľachtickým sídlom. Mesto mu vďačí za záchranu pred tureckým odbojom. V jednej bašte bolo väzenie a mučiareň. Do týchto starodávnych priestorov je možné nahliadnuť aj dnes. Nadzemná časť Kaplnky Sv. Michala bola miestom, kam pochovávali telá mŕtvych a v podzemnej časti sa skladovali zvyšky kostí pri kopaní nových hrobov. Pre návštevníkov sú pripravené tiež rôzne zaujímavé expozície súvisiace s remeselnou činnosťou v Banskej Štiavnici. Fajkárske dielne, Umenie kováčov, či Historické hodiny a zvony. Počas leta je sprístupnená zvonová veža, z ktorej budete mať nezabudnuteľný výhľad na mesto. 

Objekt filmárov z Netflixu a dočasné sídlo grófa Draculu

Britská BBC1 a Netflix pracujú spoločne na trojdielnom televíznom filme, ktorý je inšpirovaný hororovým románom Brama Stokera z roku 1897. V marci tohto roku sa usídlili aj v Banskej Štiavnici a za objekt záujmu si vybrali priestory Starého Zámku. Film, na ktorom pracuje britská a slovenská produkcia by sa mal v kinách objaviť v roku 2020. Hlavnú postavu stvárni Claes Bang, známy z filmu Štvorec a Dievča v pavúčej sieti. V snímke, ktorá nesie názov Dracula, the Rules of the Beast, dostanú slovo aj Banskoštiavnické uličky, zábery historického centra a nakrúcalo sa aj na Oravskom hrade a Zuberci. 

Starý hrad Banská Štiavnica
Starý zámok v Banskej Štiavnici

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Historické a kultúrne pamiatky

Banská Štiavnica a jej stredoveké dominanty

Banská Štiavnica bola zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 1993. V stredovekom centre baníctva vyrástli mnohé renesančné budovy a paláce, v 16.storočí kostoly, námestia, Starý zámok a Nový zámok. Oba zámky dnes patria Slovenskému banskému múzeu a sú prístupné verejnosti. Starý zámok je kamennou kronikou Banskej Štiavnice. Tvorí ho komplex budov, nikdy však […]