Štiavnická kalvária je dokonale premyslená súhra architektúry, sochárstva, maliarstva a umeleckého remesla v jednote s prírodným prostredím vtiahne návštevníkov do príbehu Ježišovej poslednej cesty.
Kalvária je výnimočná svojim neobvyklým usporiadaním kaplniek, keďže bežne majú štrnásť zastavení. Začínajú odsúdením Krista pred Pilátom a končia Božím hrobom. Štiavnická kalvária má 17 zastavení a začína už v Nazarete, odkiaľ Ježiš odchádza, aby začal svoje dielo vykúpenia. Táto výnimočnosť kalvárie spolu s jej citlivým súladom s prírodným prostredím je dôvodom jej obľúbenosti medzi pútnikmi i bežnými návštevníkmi mesta.

Baroková, ale neokázalá
Komplex sakrálnych objektov na strmom kopci Scharffenberg bol vybudovaný z darov bohatých ťažiarov, hodnostárov i jednoduchých baníckych rodín. Kalváriu slávnostne vysvätili presne o sedem rokov od začatia prác – 13. septembra 1751. Hoci Štiavnická kalvária vznikala v čase vrcholiaceho baroka, architektúra jej stavieb je striedma a dekoratívnosť umiernená, čo pútnikovi umožňuje, aby sa sústredil na pašiový dej. Silu výpovede umocňovalo aj realistické stvárnenie výjavov v podobe veľkorozmerných reliéfov a dramaticky vystupňovala záverečná scéna ukrižovania, vytvorená zo sôch v životnej veľkosti s figurálnymi maľbami v pozadí.
Architektonický komplex tvoria okrem 17-tich zastavení aj tri kostoly – Dolný kostol, Sväté schody a Horný kostol – zastavenie Žalár (Ecce homo) a Svätý hrob. Po ľavej strane sú kaplnky zachytávajúce posledné udalosti Ježišovho odsúdenia a umučenia a vrcholia v Hornom kostole s výjavom jeho ukrižovania. Obchádzajúc Svätý hrob sa potom pútnici vracajú popri kaplnkách stvárňujúcich sedem bolestí Panny Márie. Celá púť sa završuje nad Dolným kostolom pri Súsoší Sedembolestnej.
