Horehronie – rázovitý slovenský región
Horehronie je rázovitý slovenský región bohatý na kultúru, tradície a prírodu. Rozprestiera na hornom toku rieky Hron, od čoho je aj názov odvodený. Zahŕňa okresy Banská Bystrica a Brezno.
Horehronie a jeho jedinečná príroda
Horehronie je bohaté na prírodu a prírodné zaujímavosti. Súčasťou regiónu sú 2 národné parky, ktoré ponúkajú množstvo zaujímavých túr a výletov.
Národný park Nízke Tatry chráni celý hrebeň Nízkych Tatier a jeho doliny, od Telgártu po Donovaly. Najznámejšie sú výstupy na Kráľovu hoľu, Chopok, Ďumbier, ale aj Kozí chrbát.
V horehronskej časti Národného parku Muránska planina je zaujímavým výletom Chodník Jakuba Surovca, ktorý začína v obľúbenej Zbojskej.
Krásne výhľady na región poskytuje pomerne novovybudovaná vyhliadková veža Horné Lazy nad Breznom.
Milovníci jaskýň si prídu na svoje v Bystrianskej jaskyni, Harmaneckej jaskyni či Jaskyni mŕtvych netopierov.
História a kultúra na Horehroní
Horehronie môže byť pyšné aj na historické a kultúrne pamiatky. Medzi najznámejšie historické pamiatky patrí Hrad Slovenská Ľupča, Mestský hrad v Banskej Bystrici, Hodinová veža v Banskej Bystrici či Mestská veža v Brezne.
Mestá ako Banská Bystrica, Brezno ale aj menšie obce ako Čierny Balog, Špania Dolina, Brusno, Heľpa, Šumiac či Telgárt sú známe najmä folklórom, baníctvom alebo lesníctvom.