Chodník Jakuba Surovca je zaujímavá trasa, ktorá začína aj končí pri obľúbenom salaši Zbojská. Chodník vedie po miestach, kade v minulosti chodieval známy zbojník z Tisovca – Jakub Surovec.
Jakub Surovec
Jakub Surovec odštartoval zbojnícky život ukradnutím oviec, začo ho banskobystrická komora odsúdila na trest 200 palíc. Neskôr založil zbojnícku družinu, ktorá zbíjala najmä na Horehroní a neskôr rozšírili rajón od Lučenca cez Oravu až po Nowy Targ. Najčastejšie sa pohybovali v lesoch medzi Breznom a Tisovcom a často oddychovali v sedle Zbojská. Jakuba Surovca dolapili v krčme v Pohronskej Polhore a po výsluchu odsúdili na smrť lámaním na kolese. Považoval sa jedného z najvýznamnejších zbojníckych hrdinov a je po ňom pomenovaný náučný chodník.
Rozhľadňa Zbojská
Náučný chodník Jakuba Surovca začína pri salaši Zbojská a pokračuje po červenej značke smerom k rozhľadni Zbojská, ktorá je našou prvou zastávkou. Je postavená na mieste bývalej pastierskej koliby. V rozhľadni nájdete vypreparované lesné zvieratá, ale aj náučné tabule o ovčiarstve, zbojníctve, faune, flóre a okolitej prírode. Na najvyššom poschodí je vyhliadková plošina so zvonom, na ktorý si môžete zazvoniť. Z vrchného poschodia je krásny výhľad na sedlo Zbojská, Čertovu dolinu i Fabovu hoľu. V spodnej časti sa so samostatným vchodom nachádza kaplnka Sv. Juraja.
Jaskyňa Remeta
Od rozhľadne pokračujeme popri drevenej soche zbojníka Jakuba Surovca po červenej značke. Po pár minútach sa odpájame z červenej značky na značený zeleno-biely náučný chodník. Pri lese nás víta drevená socha zbojníka a náučná tabuľa. Po chvíli narazíme na nenápadnú jaskyňu Remeta, ktorú objavili a vyčistili v roku 2010. Táto 12 metrová jaskyňa esovitého, rúrovitého tvaru vznikla vodnou eróziou na výraznej pukline a slúži ako brloh drobným šelmám, najmä líškam.
Čertov viadukt
Od jaskyne pokračujeme cez Makovo koryto, kde si dajte pozor, aby ste nezišli z náučného chodníka. Prechádzame popod štátnu cestu a za chvíľu sme pri zaujímavej technickej pamiatke Čertov viadukt, ktorý dostal pomenovanie po Čertovej doline. Viadukt postavili v najťažšom úseku, 20 metrov nad úzkymi skalnými stenami a je súčasťou ozubnicovej železničnej trate vedúcej z Tisovca do Brezna. Úsek trate medzi Tisovcom a Pohronskou Polhorou bol v roku 2008 zapísaný ako Národná kultúrna pamiatka.
Čertova jaskyňa
Chodník Jakuba Surovca pokračuje od viaduktu do Čertovej doliny, ale ešte si na rázcestníku zájdeme k Čertovej jaskyni, ktorá leží nad ústím Čertovej doliny v masíve Kučelachu. Tento vápencovo – dolomitický masív v sebe skrýva niekoľko jaskýň, ale najvýznamnejšia je takmer 300 metrov dlhá Čertova jaskyňa. Tvoria ju veľké chodby s jazierkami, labyrint malých rúrovitých kanálov, ale aj nebezpečné priepasti. Jaskyňa patrí medzi významné geologické, archeologické a historické lokality, v ktorej sa našli fosílie pravekých lastúrnikov či zuby jaskynného medveďa z doby ľadovej.
Jaskyňa slúžila aj ako skrýša zbojníkov, najmä družine Jakuba Surovca. Povesť hovorí, že sa v nej dodnes nachádza zabudnutý zbojnícky poklad. Jaskyňa poskytuje útočisko vzácnym a chráneným živočíchom, sezónne slúži na prezimovanie početným kolóniám netopierov. Pre neustále poškodzovanie priestorov bola v 90. rokoch 20. storočia jaskyňa pre verejnosť uzatvorená.
Čertova dolina
Pomaly prichádzame do najatraktívnejšej časti náučného chodníka – Čertovej doliny. Prechádzame ústím doliny proti smeru potoka Furmanec a za chvíľu sa ocitneme v úzkej tiesňave, veľmi podobnej tiesňavám Slovenského raja. Dolina je na viacerých miestach vybavená železnými stúpačkami a istiacimi lanami, avšak si zachováva svoju autentickosť a na viacerých miestach hľadáte cestu potokom, cez kamene, ponad spadnuté kmene.
Počas nášho jarného výstupu sme v celej doline nestretli nikoho, čo umocňovalo pocit divokosti doliny. Čertovu dolinu mali taktiež v obľube zbojníci, ktorí ju dobre poznali a ľahko ňou utiekli. Najužšie miesto tiesňavy dostalo pomenovanie Surovcov stisk. Pohyb dolinou je jednosmerný, nevyhnutnosťou je mať nepremokavé topánky a po zime a väčšom daždi sa vstup neodporúča. Je vhodné zvážiť aj vstup s deťmi alebo použiť aspoň bezpečnostné istiace sety.
Späť na salaš Zbojská
Po zdolaní Čertovej doliny nás čaká posledné stúpanie lesom, ktoré nás vyvedie na lúky Pacherky, popri salaši v Galičke späť na Salaš Zbojská. Stredne ťažký náučný chodník Jakuba Surovca má celkovú dĺžku 4,7 km a prechod vám zaberie podľa tempa od 2 do 3 hodín. Chodník je možné absolvovať aj so sprievodcom, ktorý prechod spestrí zaujímavým výkladom.