Čiernohronská železnička, miesto, kde sa plnia sny

Čiernohronská železnička, miesto, kde sa plnia sny

Ak ste ako dieťa snívali o tom, že sa stanete rušňovodičom alebo ste chceli cestovať v čase, Čiernohronská železnička vám rada váš sen splní. Čierny Balog túto krásnu atrakciu ponúkal už začiatkom dvadsiateho storočia, aj keď v tomto období mali lesné železničky praktickejší význam. 

Čiernohronská železnička zostala zachovaná práve vďaka nadšencom a dobrovoľníkom, ktorí po raste automobilovej dopravy bojovali za jej zachovanie, a tak sa stala štátnou kultúrnou pamiatku. O detailnej histórii sa môžete poučiť v miestnom múzeu a môžete sa pridať aj k dobrovoľníkom počas pravidelných brigád či finančných zbierok. 

Do histórie aj do rozprávky

Poďme k vašim snom. Okrem klasického povozenia sa historickým vláčikom sa skutočne v lete môžete zúčastniť školy rušňovodičov, zbojníckeho prepadnutia alebo veselej muziky, ktorá vám spríjemní celú cestu. Pre romantické duše poskytuje Čiernohronská železnička krásny zážitok v podobe cesty do Lesnej kaplnky vo Vydrovskom lesíku, ktorá je krásnym miestom pre spečatenie manželských sľubov. 

Cestovať môžete s detičkami, kočíkmi, psíkmi, mačkami, bicyklami, skrátka s čím potrebujete, samozrejme musíte dodržiavať prepravné pravidlá Čiernohronskej železničky. A ak vám nevadí trošku zimy, môžete využiť aj krásny zimný program počas Mikuláša, Silvestra či fašiangov a ocitnete sa v mrázikovskej zime. Čiernohronská železnička tak dokáže zaviezť do histórie ako aj do rozprávky. Je len na vás, na ktorú cestu sa s ňou vyberiete. 

K Lesníckemu skanzenu

Pre hladošov je otvorená priamo na železničnej staničke reštaurácia, ktorá domácimi špecialitami poteší tak náročných gurmánov ako aj detičky. Samotné cesty vláčikom vás zavedú do jednej z najkrajších dolín našej krajiny, kde sa nachádza Lesnícky skanzen, alebo sa môžete previezť medzi tribúnou a futbalovým ihriskom, s čím sa vo svete len tak nestretnete. 

Eva Adamová

Som novinárka dušou aj srdcom. Milujem cestovanie, ktoré je súčasťou moje práce. Prešla som státisíce kilometrov doma aj v zahraničí, stretla stovky ľudí, ktorí mi vyrozprávali svoje príbehy, previedli ma málo poznanými miestami svojho kraja a dopriali tak vidieť očarujúce klenoty, ku ktorým by som sa len tak nedostala. Nie preto, že by boli ťažko dostupné, len možno komerčne nie veľmi atraktívne. Na Slovensku som v rámci svojej vášne objavila vďaka ľuďom nádherné miesta, o ktorých sa málo vie aj píše. Projekt slowensko.sk dal šancu aj týmto miestam a vďačne im ponúkol priestor. Zaslúžia si byť objavené.