Harmanecká jaskyňa vás lete schladí bielou

Harmanecká jaskyňa vás lete schladí bielou

Harmanecká jaskyňa je známa svojimi mohutnými pagodovitými stalagmitmi, nástennými vodopádmi, záclonami a malými sintrovými jazierkami. Jej tajuplné podzemie jaskyne plné netopierov oceníte v čase aj nečase. Viete, ako sa ku nej dostať?

Harmanecká jaskyňa sa nachádza v nadmorskej výške 821 metrov a jej sezóna začína na jar a trvá až do neskorej jesene. Patrí medzi najznámejšie jaskyne na Slovensku a my vám vrelo odporúčame urobiť si výlet, ktorý je nevyhnutne spojený s menšou túrou, ale ako súčasť aktívneho odpočinku určite stojí za to.

Pýta si  pol dňa 

Dostať sa k jaskyni vám bude čosi trvať. Autom sa k nej totižto nedostanete, za krásou si budete musieť kus odšľapať. Avšak oplatí sa. Krásny prírodný útvar, ktorý si vďaka typickému výskytu bieleho sintra vyslúžil aj názov Biela jaskyňa, bol vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku a ponúka zážitok spojený s turistikou. Na jej návštevu si vyhraďte pol dňa.

Do raja netopierov

Z parkoviska pri obci Harmanec v Kremnických a Starohorských vrchoch, kde necháte auto, sa vydáte po svojich. Počítajte s 250 metrovým prevýšením po upravenom serpentínovom chodníku s náučnými tabuľami, ktoré poskytujú informácie o faune a flóre. Výstup vám bude trvať približne 40 až 50 minút. Je náročnejší, miestami strmý a dlhý 1420 metrov. Určite ho zvládnete aj s deťmi, keď zvolíte mierne tempo a budete ho striedať s kratšími oddychovými prestávkami. 

Posledný vstup o 16:00

Jaskyňa je otvorená od 10:00 do 16:00 hodiny, pričom o tomto čase stihnete už len posledný vstup. Dovnútra do jaskyne sa dostanete počas jej sezóny každý deň okrem pondelka.  Prehliadková trasa je dlhá 1020 metrov a trvá hodinku, pričom celková dĺžka jaskyne je 3121 m. Práve v jej útrobách našli domov tisíce kusov netopierov. Patrí medzi najvýznamnejšie lokality výskytu týchto živočíchov a žije v nej 11 druhov.

Pri jaskyni sa nachádza vyhliadka, z ktorej vidieť okolité lesy a vrchy a v jej blízkosti nájdete vodný žľab Rakytovo.

Nezabudnite na teplé oblečenie a pevnú obuv

Priemerná teplota v jaskyni je okolo 6 stupňov Celzia. Preto si vezmite so sebou teplé oblečenie aj napriek tomu, že vonku bude teplo. Oplatí sa mať pevnú obuv. Napriek tomu, že pri jaskyni sa nachádza bufet, ktorý ponúka posedenie a občerstvenie, si nezabudnite aj fľašu vody. Oceníte ju hlavne smerom hore. Prajeme vám príjemný zážitok.

Gabriela Hlinčík

Som často na cestách, privátne aj pracovne. Vďaka svojej profesii – novinárčine, sa viem veľakrát dostať o čosi bližšie k ľuďom ako ostatní. Veľa sa pýtam a zároveň vďačne počúvam príbehy. Mnohé z nich sa ma dotkli a ovplyvnili, iné ma inšpirovali aj motivovali. Skrz ľudí spoznávam rôznorodosť či mágiu života, dozvedám sa o čarokrásnych a menej známych miestach na Slovensku a rada nechávam ľudí, aby skrz svoje vlastné slová, dojmy a pocity zdieľali s ostatnými miesta, na ktorých sa im páčilo a porozprávali o ľuďoch, ktorých obdivujú, či odporučili služby alebo produkty, s ktorými boli spokojní. Spojenie ľudského slova v interakcii s novinárčinou vnímam ako poslanie robiť „reklamu“ tým, ktorí budujú priateľské vzťahy a tomu, čo lahodí ľudským zmyslom a zaslúži si pozornosť.