Nechajte sa zlákať príbehom, ktorým je zasiahnutý hrad Slovenská Ľupča ležiaci na polceste medzi mestami Banská Bystrica a Brezno. Dobyla ho tá najmocnejšia bojovníčka a nič ho nedokáže ohroziť. Dokonca ani blúdivá duša, ktorá ho po nociach oblieha, lebo v ňom kedysi dávno chcela spáchať zločin kvôli tomu, že jej chýbala láska.
Aký je príbeh hradu Slovenská Ľupča?
To by vám mohla povedať lipa. Keby ste skočili hneď do stredu, ocitli by ste sa v prítomnosti na podmanivom nádvorí stredovekého areálu. Nájdete tam asi 700 ročný strom. Lipa ako majestátny výtvor prírody pozná pikantné historky začínajúce v stredoveku niekedy okolo roku 1240. Ona však hovoriť nevie. Môže sa vás dotknúť príbehom iba potichu. A to tak, že vy sa dotknete jej, aby ste spoznali osud Ľupčianskeho hradu. Ten sa začal písať vďaka základom položených za podpory kráľa Bela IV. Po mongolskom plienení sa rozhodol na úpätí pohoria Nízke Tatry, asi na polceste medzi mestami Banská Bystrica a Brezno, vo výške 400 metrov nad riekou Hron postaviť kráľovský hrad. Vystriedalo sa na ňom niekoľko majiteľov a často ho vlastnili aj ženy. Prechádzal z rúk kráľov do vlastníctva šľachty, patril napríklad Matúšovi Čákovi Trenčianskemu a obývala ho tiež Mária Séči, známa ako Muránska Venuša.
Obdobie ticha
Historických míľnikov je viac než dosť. Bojovali oň mocní a vysokopostavení, no zažil tiež útoky pozemských živlov. To, čo sa nepodarilo ľuďom, to sa podarilo prírode. Silné zemetrasenie, ktoré otriaslo Uhorskom v júni v roku 1443, hrad veľmi poškodilo. No vtedy sa ešte spamätal. Požiar v polovici 19. storočia ho oslabil natoľko, že ani novopostavené kaštiele viac nedokázali prilákať šľachtu do jeho hradieb. Zostávalo v ňom čoraz pustejšie.
Oheň zničil kus panstva a mohol za obdobie ticha, ktoré trvalo jedno celé storočie. Úplné ticho v ňom ale nebolo. Spoza múrov sa v tom čase ozýval smiech tých najmenších. Útočisko v ňom našli opustené deti. Slúžil ako sirotinec, ale bola v ňom aj škola a neskôr výchovný ústav pre mladistvých. Po druhej svetovej vojne sa využíval ako učilište a na účely charity. Koncom 20. storočia chátral a pustol.
Dostal život, po akom túžil
Avšak človeka nového milénia jeho osud nenechal chladným. Akoby ho dobyla láska. Prejavil záujem o zachovanie historického dedičstva, ujal sa hradu a zrekonštruoval ho tak, že nejeden návštevník sa teší z toho, akú silu má ľudské slovo, záväzky či sľub. Podnikatelia zo Železiarní Podbrezová a.s., ktorí ho vzali do vlastníctva v roku 2002, sa totižto zaviazali dať hrad do poriadku a vytvoriť z neho lákavý a prosperujúci subjekt.
Stáročia bol terčom bojov, striedal majiteľov, písali sa o ňom zaujímavé, no často až kruté dejiny kráľov, šľachty, či panstva. No dnes je zahrnutý záujmom a starostlivosťou. Noví majitelia mu vdýchli život, po akom pravdepodobne od svojho vzniku túžil. Práve komplexná obnova hradnej kaplnky a fasády z neho spravili nádherné atraktívne miesto, na ktoré radi chodia zamilované páry aj rodiny s deťmi na výlet.
Jeho patrónom je láska
Lipa, ktorá stráži osud hradu Slovenská Ľupča, by vám povedala, že miesto, ktoré sa nechalo pokoriť živlom oheň a dobyť láskou k minulosti, nesie v sebe energiu obrovskej sily. Naviac sa spája s dodržaním sľubu či záväzkov svojich majiteľov. Práve tieto fakty môžete precítiť na mieste, ktoré sa stalo pevnosťou nedobytnou klamstvami, rozmarmi či intrigami páchanými voči láske.
Nemusíte čakať na pozvánku. Brány hradu Slovenská Ľupča sú otvorenépre všetkých. Počas letných prázdnin v mesiacoch júl a august sú okrem pondelku otvorené každý deň od 10:00 – 15:30 hodiny. Od septembra do júna je možné návštevu hradu absolvovať počas pracovného týždňa a to tak, že si vopred dohnete svoju návštevu. Viac info nájdete na http://www.hradlupca.sk/
ZAUJÍMAVOSŤ
Okolo hradu vraj po nociach blúdi žena v bielom
Povesť rozpráva o veľkej láske muža a ženy, z ktorej sa narodilo dieťa. To však akoby matke vzalo všetku fyzickú silu. Priviedlo ju do bezmocnej situácie, kde bola odkázaná na pomoc inej ženy, čím sa spustil sled udalostí manželského trojuholníka. Takmer sa stala obeťou vášne. Našťastie, plánovaný zločin odhalila jej matka, ktorá vzťahu svojej dcéry od začiatku priala a dala uväzniť jej muža-chtivú ženu do hradnej veže. Tá sa z výčitiek svedomia zbláznila, vyskočila z okna a ani po smrti nenašla to, po čom túžila. Údajne jej duša dodnes oblieha hrad za mesačných nocí a v snehobielych šatách hľadá svoju „lásku“.
Ťažko súdiť ženu, ktorú vášeň dohnala takmer k vražde inej ženy a k vlastnej samovražde. Môžeme jej duši priať iba jedno. Aby našla vytúžený pokoj. A možno práve preto sa nechal hrad dobyť láskou, ktorá sa stala jeho patrónom, aby takto pomohol blúdivej duši k poznaniu, že kvôli láske sa nevraždí a neumiera, ale vďaka nej sa žije.