Hron a jeho prameň – pútnické miesto všetkých Slovákov?

Hron a jeho prameň – pútnické miesto všetkých Slovákov?

Či už patríte medzi ošľahaných zálesákov alebo turistov začiatočníkov, prameň rieky Hron môže byť príjemnou zastávkou na ceste za poznaním našej krajiny. 

Hron ako naša druhá najdlhšia rieka pramení priam symbolicky na úpätí Kráľovej Hole, čo samo o sebe dodáva obyčajnej turistickej ceste historický nádych. Ak aj nepatríte medzi priaznivcov folklóru a ľudových tradícií, môžete byť tak či tak príjemne prekvapení dostupnosťou miesta a jeho krásnou prírodou. 

Autom, po svojich aj na bicykli

Pre menej aktívnych alebo rodinky s deťmi sa dá na miesto ísť autom, avšak ak sa chcete dopracovať k zdravotnému významu, či prínosu turistiky, môžete ísť pešo a aj na bicykli. Pozor však na hlavnú cestu, po ktorej vedie turistická značka. Ak prežijete túto nepríjemnosť, naskytne sa vám za odmenu krásny výhľad na okolitú prírodu, ktorý zabezpečí úľavu duši ako aj očiam často unaveným od obrazovky počítača či telefónu. 

Prirodzený relax

Prostredie prameňa Hrona je pekne upravené, takže sa nemusíte báť urobiť si tu zaujímavý program na poobedie. V prípade slnečného počasia sa totiž môžete usadiť na drevené lavičky a pred slnkom alebo miernym dažďom vás ochráni k tomu dotvorená strieška. Všetko pôsobí veľmi prirodzene, takže sa stačí iba pohodlne usadiť a pochutnať si na vopred pripravenej desiate, najlepšie nejakého ľudového charakteru, nech ostanete v téme. Ale ak vám bryndza alebo iné domáce dobroty nechutia, nevadí, v pokoji relaxujte a čerpajte energiu z nádherného výhľadu. 

Záhada malej pošty z Hrona

Informačná tabuľa vám „porozpráva“ všetky potrebné informácie o samotnej rieke Hron. Sprievodca by totiž na takomto krásnom, ale predsa len malom mieste, nemal čo robiť. Možno akurát vysvetliť záhadu „malej pošty z Hrona“, teda malej debničky, o ktorej úlohe informačná tabuľa mlčí. Návštevníkov debnička paradoxne baví a to vtipnými nápismi. Ak chcete, nechajte v nej odkaz (poštu) pre vám známu osobu, alebo sa pokúste rozlúštiť jej záhadu, lebo skutočne nikto nevie, kde sa tam debnička vzala. Ktovie, možno ju doručuje vodník alebo sa štúrovci učia novú slovenčinu. V každom prípade vám toto malé zákutie dopraje veľa ticha a pohody, ktoré nám v dnešnom uponáhľanom svete tak chýbajú. 

slowensko.sk