Kozí chrbát – najvyšší vrch Starohorských vrchov

Kozí chrbát – najvyšší vrch Starohorských vrchov

Donovaly sú východiskovým bodom pre množstvo túr. Azda tou najznámejšou je túra na Novú hoľu, či blízky vrch Zvolen. A presne oproti cez dolinu sa týči nápadný kopec s názvom Kozí chrbát, ktorý je najvyšším vrchom Starohorských vrchov.

Španodolinský banský vodovod

Z centra Donovál smerujeme po červenej značke cez miestnu časť Polianka, kde sa okrem tradičných chalúp nachádza aj technická pamiatka Španodolinský banský vodovod, ktorý stráži permoník Baltazár. Vodovod kedysi dopravoval vodu na pohon banských strojov do obce Špania Dolina. Stavať ho začali už začiatkom 16. storočia a najväčšiu dĺžku dosiahol až 35,4 km (s prípojkami 42 km). Voda bola privádzaná v množstve 60-90 litrov za sekundu. O vodovod sa staral „rinmeister“ a jeho tovariš s pomocníkmi. Vodovod skončil svoju činnosť v roku 1906.  

Španodolinský banský vodovod
Španodolinský banský vodovod

Štrosy

Z osady Polianka sa začína stúpanie, ktoré vedie lesom až sme narazili na kamenné miesto – prírodnú rezerváciu Štrosy. Kamenné sute sú zriedkavým javom, ktoré vznikli na tektonickom zlome.

Štrosy
Štrosy

Kečka, Hadlianka a Kozí chrbát

Po krátkom zostupe nasleduje prudké stúpanie, ktoré je predzvesťou prvého vrcholu Kečka, z ktorého sú krásne panoramatické výhľady. Z Kečky pokračujeme rozľahlými horskými lúkami, z ktorých máme cieľ cesty celý čas pred očami. Najprv prejdeme Hadlianku a odtiaľ ešte približne polhodinu stupákom na Kozí chrbát (1330 m n. m.), odkiaľ vidíme celé Donovaly, Zvolenskú kotlinu, Horehronie, vrcholy Nízkych Tatier, Chočské vrchy a Veľkú Fatru. Vrcholové časti Kozieho chrbta tvoria povrchové krasové javy ako puklinové škrapy či závrty patriace k Ďumbierskemu krasu.

Kozí chrbát
Kozí chrbát

Návrat volíme po tej istej trase, ale alternatívou môže byť zostup alebo pokračovanie do Korytnice alebo Moštenice.

Horehronie a Poľana
Horehronie a Poľana

Zhrnutie

Táto trasa je ideálnou poldennou túrou, ktorú s prestávkami zvládnu aj deti, či starší ľudia. Z centra Donovál je Kozí chrbát vzdialený približne 8km s prevýšením cez 500 m. Ak by ste si chceli trasu o niečo skrátiť, vyrazte z osady Polianka. 

Marián Líška