1. Domov
  2. Horehronie
  3. Kráľova hoľa je obľúbená v zime aj v lete

Kráľova hoľa je obľúbená v zime aj v lete

Hlavný obrázok článku "Kráľova hoľa je obľúbená v zime aj v lete"

Kráľova hoľa je povesťami opradený a básnikmi ospevovaný najvyšší vrch východnej časti Nízkych Tatier patrí k najnavštevovanejším v tejto oblasti. Rozhodne by ste sa naň mali vydať aj vy, či už v lete alebo v zime a vychutnať si úžasný výhľad a jedinečnú prírodu. Viete čo vás pri spoznávaní Kráľovej hole čaká?

Vrch kráľa Mateja Korvína

Okrem toho, že vrch ukrýva vo svojich útrobách bohatstvo v podobe jaskýň, je zároveň i miestom, kde pramenia až 4 slovenské rieky. Pomenovanie získal od uhorského kráľa Mateja Korvína, ktorý poľoval v miestnych lesoch a obedoval na samotnom vrcholku. Kráľova hoľa neučarovala len Korvínovi, ale každému, kto sa rozhodol spoznávať jej krásy. Pobaľte pár vecí, menšie občerstvenie a vychutnajte si navrchu obed v štýle kráľa Mateja s kruhovým výhľadom na Spiš, Vysoké Tatry, Liptov a Horehronie.

Na bicykli aj s kočíkom

Výstup na Kráľovu hoľu je možný z rôznych smerov. Na cestu s cieľom zdolať 1946 m.n.m sa vydajte z obce Šumiac, z Telgártu, Liptovskej Tepličky alebo z obce Spišské Bystré. Asi najjednoduchšia cesta pre nenáročných turistov vedie z Horehronia z obce Šumiac. Cesta je asfaltová, čo určite ocenia náruživí cyklisti aj rodiny s deťmi a kočíkmi. Autá tam nestretnete, nie je otvorená pre verejnú dopravu, tak bude váš výstup nerušený a môžete si naplno vychutnávať krásy prírody a okolia. Osviežiť počas výstupu sa dá v Chate pod Kráľovou hoľou. Pripravte sa na 7-8 km dlhú trasu na konci ktorej stojí okrem „zeleného stromu“, ako sa spieva v slovenskej ľudovej piesni, aj vysielač. Televízny a rozhlasový vysielač sa na vrchu týči od roku 1960 a stal sa cieľovým bodom každého turistu vystupujúceho na Kráľovu hoľu. Ak by počasie nevyšlo podľa predstáv, vo vnútri vysielača sa dá ukryť, prípadne prespať. Musíte rátať s tým, že na zemi, takže je potrebné byť pripravení a deň pred túrou si dôkladne zistiť aktuálne počasie. 

Hrebeňovka pre náročných

Aby sa vrch Kráľovohoľských Tatier nezdal len ako jednoduchý cieľ, náročný turista ocení možnosť vydať sa ďalej smerom na Čertovicu. Kráľova hoľa je totiž východiskovým bodom hrebeňovej turistiky impozantnými Nízkymi Tatrami. V turistickej zrubovej ubytovni Andrejcová sa dá jednu noc bez problémov prespať. Najhodnotnejší úsek hrebeňovky leží medzi Kráľovou hoľou, Strednou hoľou, Orlovou, Bartkovou a Ždiarskym sedlom. Z neho možno pokračovať po hlavnom hrebeni západným smerom alebo zostúpiť do Ždiarskej doliny. 

Kráľova hoľa je obľúbená v zime aj v lete
Výhľady z Kráľovej hole stoja za to

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Najzaujímavejšie slovenské viadukty

Najzaujímavejšie slovenské viadukty

Ružínsky viadukt Prvým viaduktom je Ružínsky viadukt, ktorý je vďaka svojej výške 40 metrov nad hladinou najvyšším železničným mostom na Slovensku. Viadukt bol postavený v roku 1955 na východnom Slovensku neďaleko Margecian a tento 280 metrov dlhý most sa nachádza na trati z Košíc do Žiliny. Viadukt v Hornádskej doline vedie cez priehradu Ružín a […]