Najzaujímavejšie slovenské viadukty

Najzaujímavejšie slovenské viadukty

Ružínsky viadukt

Prvým viaduktom je Ružínsky viadukt, ktorý je vďaka svojej výške 40 metrov nad hladinou najvyšším železničným mostom na Slovensku. Viadukt bol postavený v roku 1955 na východnom Slovensku neďaleko Margecian a tento 280 metrov dlhý most sa nachádza na trati z Košíc do Žiliny. Viadukt v Hornádskej doline vedie cez priehradu Ružín a v jeho blízkosti nájdete aj Ružínsky tunel.

Beliansky viadukt

Ďalší viadukt sa nachádza na Trati mládeže a spája Banskú Štiavnicu s Pohroním. Táto trať je významná tým, že bola jednou z prvých propagandistických „stavieb mládeže“ na Slovensku. Trať s výškovým rozdielom 266 metrov si vyžadovala rozsiahle práce a taktiež bolo nutné vybudovať mosty ponad rieku Hron. Takto vznikol 300 metrový Beliansky a 127 metrový Kozelnícky viadukt.

Chmarošský viadukt

Posledným viaduktom je pravdepodobne jeden z najznámejších na Slovensku. Je postavený pri obci Telgárt a patrí k najkrajším technickým pamiatkam. 18 metrov vysoký most obdivujú v posledných rokoch ľudia z celého Slovenska. Výhodou je, že aj keď nemáte čas na krátku prechádzku po jeho okolí, môžete ho vidieť počas jazdy autom z hlavnej cesty. Tento most bol tiež v Československu prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu.

slowensko.sk