Vydrovo – skanzen lesníctva aj pre nelesníkov

Vydrovo – skanzen lesníctva aj pre nelesníkov

Vydrovo ako jediný lesnícky skanzen na Slovensku neznie na prvé počutie romanticky. Možno si potichu kladiete otázku, čo by už len mohlo byť príťažlivé na histórii lesníctva?

Nuž tak poďme pekne po poriadku. V prvom rade samotný les. V ňom sa síce nenachádza wifi, ale zato v ňom môžete objaviť samých seba. Ak si vypnete zvonenie a internet a zapnete oči, môžete vnímať krásy lesa a v tichu sa ponoriť do seba. Pobyt v lese lieči psychiku a je zodpovedný za mnoho vecí, ktoré sú pre väčšinu sveta luxusom. Hovoríme o pitnej vode aj o čistom vzduchu. A tak sa lesníci rozhodli tento prínos lesa či stromov skutočne aj ukázať, a to práve vo Vydrove. 

Chodník lesného času

So všetkými prínosmi lesa a lesníctva sa oboznámite na chodníku lesného času. Umelecké duše potešia aj prírodné diela skupiny Ekoart. A to všetko v krásnej prírode, ktorú si je možné vychutnať aj z okien Čiernohorskej železničky, alebo na vlastných nohách po náučnom chodníku z obce Čierny Balog. 

Vydrovo
Drevený kostol vo Vydrove

Od rána do večera 

Rátajte s tým, že prejsť skanzen trvá celý deň. Pre vytrvalcov, ktorí sa rozhodnú túto výzvu aj tak zdolať, odporúčame náležitú prípravu. Ak medzi nich nepatríte, môžete si vybrať kratšiu, no rovnako krásnu trasu. Avšak ani v jednom alebo druhom prípade neodporúčame hľadať si v lese svoje vlastné chodníčky. Vyznačené trasy napriek nádhernej prírode nevytvorili lesné víly, ale lesníci, ktorí sa v ňom vyznajú a naplánovali trasy tak, aby sa ľuďom skutočne páčili. Tak im, ako aj ostatným osadníkom lesa vadí oheň, takže si špekáčiky a iné pochutiny na opekanie či pomôcky budete musieť nechať tentokrát doma. Podobne aj vaši štvornohí miláčikovia tu zažijú rešpekt a zostanú po celý čas na vodítku, no podľa nášho názoru je to len malá cena za krásu lesa. No a ktovie, možno ak budete jeho pravidlá dodržiavať, ukáže vám Vydrovo nejaké to tajomstvo navyše. 

Skanzen Vydrovo
Lesnícky skanzen
slowensko.sk