Z Chopku rovno na najvyšší vrch Ďumbier

Z Chopku rovno na najvyšší vrch Ďumbier

Vrcholy Ďumbier a Chopok sú vyhľadávaným miestom zimnej aj letnej turistiky a výzvou pre menej skúsených výletníkov, ale aj skutočných horských vlkov. Či už ste sa rozhodli navštíviť jeden alebo oba vrchy, čaká vás dobrodružná cesta za spoznávaním očarujúcej slovenskej prírody. Vyberme sa teda spoločne zdolať dva najvyššie vrchy Nízkych Tatier.

Chopok a Ďumbier vďaka svojej dobrej dostupnosti patria k obľúbeným a vyhľadávaným lokalitám v Nízkych Tatrách. Prístup pod vrch nie je zložitý, otvára možnosti všetkým dopravným prostriedkom. Túru zahájime na Trangoške. Náučný chodník Ďumbierskym krasom po prudšom výstupe pomedzi stromy odhalí odbočku k Jaskyni mŕtvych netopierov. Podzemný labyrint jaskynných chodieb má 14 poschodí s dĺžkou skoro 20 tisíc metrov a je zaujímavou zastávkou po ceste na Chopok. 

Lanovkou na Chopok

Pre väčší komfort je návštevníkom umožnené vyviezť sa lanovkou z Krupovej, ktorá je kúsok pod Trangoškou. Relax pre nohy, potešenie z výhľadu zhora pre oči. Ani sa nenazdáte a ste na Chopku. Kamenná chata pod Chopkom ponúka možnosť občerstvenia a za povšimnutie stojí meteorologická stanica. Chopok totiž patrí medzi najveternejšie miesta na Slovensku. 

Svište aj čapované pivo cestou na Ďumbier

Ďumbier s výškou 2043 m.n.m vyčnieva v Horehroní medzi Krúpovou Hoľou a Králičkou. Kopec so slovenských dvojkrížom na vrchole stelesňuje národnú hrdosť, tak ako aj pamätníky SNP, ktoré pri výstupe uvidíte na viacerých miestach. Po ceste môžete natrafiť na svište strážiace južné svahy Nízkych Tatier, či pasúce sa kamzíky. Pri výstupe z Chopku na úplný vrchol je cestou Kamenná chata s celkom širokou ponukou občerstvenia. Čapované pivo v lete, či bylinkový čaj v zime. Ťažko odolať aj kotlíkovému gulášu, haruli alebo sladkej bodke v podobe parenej buchty. Posilnite sa, k cieľu už nechýba veľa. Po štyridsiatich minútach odzbrojí každého neuveriteľný výhľad, ktorý je zadosťučinením za námahu vynaloženú na túru.

Kríž na Ďumbieri
Kríž na Ďumbieri 2043 m n. m.

Na svoje si prídu turisti aj horolezci

Kým južné svahy Ďumbiera pôsobia miernym dojmom, ich odvrátená severná strana presne opačne. Steny na severe sú charakteristické strmými žulovými zrázmi, ktoré vyhľadávajú veľmi radi horolezci počas zimného obdobia. Horolezecká vášeň si žiaľ niekedy vyžiada svoje obete a tragédie na vrchu pripomínajú viaceré pamätné tabule. 

Sto kilometrová hrebeňovka cez Chopok a Ďumbier

Klasika slovenskej turistiky určená pre skúsenejších milovníkov horských túr. Veľkou výhodou je, že nemusíte celých sto kilometrov niesť ťažký batoh plný vecí. Hrebeňovka nemá núdzu o útulné a vysokohorské chaty, kde sa dajú dopĺňať zásoby aj deficit spánku. Zdolať 1000-2000 metrovú nadmorskú výšku však nie je len tak, napriek tomu je prechod Nízkymi Tatrami mimoriadne obľúbený. Počas celej trasy nie je núdza o krásne výhľady, úžasnú prírodu a pocit môcť si v turistickom „životopise“ odškrtnúť túto hrebeňovku je na nezaplatenie. Utuží kamarátstva, rodinu aj pracovný kolektív. Štart je možné zahájiť podľa náročnosti. Najdlhším spôsobom je  trasa Telgárt-Donovaly, jej kratšia verzia začína v sedle Čertovica. Najjednoduchším variantom je vyštartovať zo Srdiečka na juhu. Kompletnú hrebeňovku je možné zdolať aj za 2 dni, ale je to porcia pre naozaj skúsených turistov. V miernom tempe prejdete Nízke Tatry za 4 dni. 

Tip na záver – Chata M. R. Štefánika

Pri výstupe na Ďumbier popri Jaskyni mŕtvych netopierov sa určite na pol ceste zastavte v Chate M. R. Štefánika „Štefáničke“, kde načerpáte sily a pokocháte sa výhľadmi na Horehronie z priestrannej terasy.

Jana Mešťanová

Milujem písanie a zbožňujem cestovanie. Spoznávanie nových miest a vytváranie nezabudnuteľných spomienok je pre mňa najlepšou investíciou času a financií. Po návrate z miesta, na ktorom som predtým ešte nikdy nebola, som sa vždy vrátila ako iný človek. Bohatší o poznanie, spomienky a zážitky. A že Slovensko takých miest má neúrekom! Každé z nich má atmosféru, príbeh ukrytý v ruinách, či očarujúcu prírodu plnú života. Hoci som štyri roky žila v zahraničí a precestovala niekoľko krajín, som späť, rozhodnutá tu zostať. Pretože Slovensko je domov a láska. Som rada, že projekt slowensko.sk ponúka príležitosť objavovať jeho najkrajšie zákutia, pretože čo sa vryje do srdca cestovateľa, zostane tam vryté navždy.