1. Domov
 2. Horná Nitra
 3. Bojnický zámok vymenil strašidlá a duchov za lásku

Bojnický zámok vymenil strašidlá a duchov za lásku

Hlavný obrázok článku "Bojnický zámok vymenil strašidlá a duchov za lásku"

Bojnický zámok patrí medzi najkrajšie zámky nielen na Slovensku, ale minimálne v celej strednej Európe. Miesto opradené legendami, kauzami, obývané z času na čas duchmi či strašidlami. Dôkaz veľkej, hoci nenaplnenej lásky a dnes najvyhľadávanejšie miesto svadobných sľubov. Presne taký je zámok v Bojniciach, čarovný, tajomný a rozprávkový.

Čo ste o Bojnickom zámku možno nevedeli

 • Na mieste dnešného zámku stál pôvodne drevený hrad.
 • Pôvodný Bojnický hrad je najstaršou pamiatkou na území Slovenska.
 • Matúš Čák Trenčiansky vysadil v parku lipu, pod ktorou kráľ Matej usporadúval hostiny.
 • Posledný majiteľ, Ján Pálfi, ho prestaval na krásny romantický zámok, aby získal lásku francúzskej kontesy.
 • V roku 1939 kúpila zámok firma Baťa za 14 miliónov korún.
 • Ani zámok v Bojniciach sa nevyhol požiaru, v roku 1950 zhoreli všetky zámocké veže.
 • Na Bojnickom zámku sa natáčala rozprávka Fantaghiro.
 • Hradná studňa, ktorá má hĺbku 26 metrov, končí v jaskyni.
 • V 90. rokoch 20. storočia vytekala zo sarkofágu posledného majiteľa zvláštna tekutina.
 • 25 rokov sa na zámku konal Festival duchov a strašidiel.
Bojnický zámok
Park pod Bojnickým zámkom

Z dreveného hradu zámok pre princezné 

Málokto by veril, že na mieste dnešného majestátneho zámku stál pôvodne drevený hrad. Jeho pôvod sa datuje do roku 1113. V 13. storočí bol prebudovaný na kamenné sídlo. Zmocnil sa ho uhorský veľmož Matúš Čák Trenčiansky, ktorý v parku vysadil Lipu kráľa Mateja. Vystriedali sa tu viaceré šľachtické rody a zámok prešiel rôznymi obmenami od gotického hradu, cez pohodlné renesančné sídlo, barokovú stavbu až po romantický zámok.

Zámok v Bojniciach odkúpila obuvnícka firma Baťa

Po smrti Jána Františka Pálfiho odkúpili Bojnický zámok a celé panstvo v roku 1939 Baťovci. Ich záujem o kúpele a kraj bohatý na veľké množstvo dreva ich stál vtedy 14 miliónov korún. Bojnice vďaka Baťovcom prosperovali. Firma Baťa pôsobila v Bojniciach 6 rokov, potom boli ich majetky znárodnené. 

Tento rok vymenili Bojnice strašidlá za lásku

Bojnický zámok bol okrem iného známy každoročným Festivalom duchov a strašidiel, ktorý v roku 2018 vyvrcholil 25. ročníkom. Tento rok naň organizátori voľne nadviazali Festivalom zámockých príbehov s názvom Romantický sen. Podujatie vychádza zo života posledného majiteľa, grófa Pálfiho, a  z jeho architektonickej predstavy o romantickom sídle podľa vzoru francúzskych gotických stavieb. Hrad prerobil na krásny zámok, aby získal srdce mladej francúzskej šľachtičnej. Ich láska sa nenaplnila a keď Pálfi vedel, že kontesa do Bojníc nepríde, dal si priniesť na pamiatku z Francúzska brečtan, ktorý vysadil v parku. Nikdy sa neoženil a jeho ťažko skúšanú cestu životom pripomína tŕňová koruna, ktorú nechal osadiť na jednej z veží zámku. 

Zámok je bohatý na podujatia počas celého roku. Hoci na Slovensku už hádam ani nie je človek, čo by Bojnický zámok nenavštívil, v každom ročnom období ma táto pamiatka svoje osobité čaro, tak prečo to neskúsiť viackrát. Vždy dokáže prekvapiť niečím novým.

Interier zámok Bojnice
Nádherný interiér zámku

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Vyhliadková veža Čajka v Bojniciach

Vyhliadková veža Čajka v oblakoch Bojnice

Vyhliadková veža Čajka v oblakoch je ďalšou bojnickou atrakciou, ktoré sú známe najmä pre svoju ZOO, Bojnický zámok či kúpele. Vyhliadková veža je tak ďalším výletným bodom, ktorý sa počas návštevy Bojníc oplatí navštíviť. Vyhliadková veža, Šmolko dedinka, ale aj lanový park Vyhliadková veža Čajka sa nachádza uprostred lesa a je zaujímavou technickou stavbou s výškou 30 […]

Temešská skala

Temešská skala – zaujímavé skalné bralo s nenáročným prístupom

Temešská skala (910 m n. m.) je vrch v Strážovských vrchov, ktorý sa vypína nad dedinkou Temeš. Napriek nie veľkej nadmorskej výške je krásnym vyhliadkovým miestom s pomerne ľahkým prístupom. Temešská skala vyzerá zaujímavo už keď sa k nej budete blížiť, kde z hustého lesa vytŕča skalné bralo s terasami. Na vrchu sa dá príjemne posedieť a obdivovať rozsiahle výhľady […]

Brusnianske gule

Brusnianske gule zostávajú záhadou

Zaujímavému geologickému úkazu, tzv. Brusnianskym guliam nachádzajúcim sa neďaleko dedinky Chrenovec-Brusno, dopriala mimoriadnu pozornosť mladá žena a to vo všetkej svojej počestnosti. Vďaka nej sa pieskovcové gule dostali do povedomia slovenských atrakcií a navyše sa ku nim vybudoval aj náučný chodník.