Bojnický zámok vymenil strašidlá a duchov za lásku

Bojnický zámok vymenil strašidlá a duchov za lásku

Bojnický zámok patrí medzi najkrajšie zámky nielen na Slovensku, ale minimálne v celej strednej Európe. Miesto opradené legendami, kauzami, obývané z času na čas duchmi či strašidlami. Dôkaz veľkej, hoci nenaplnenej lásky a dnes najvyhľadávanejšie miesto svadobných sľubov. Presne taký je zámok v Bojniciach, čarovný, tajomný a rozprávkový.

Čo ste o Bojnickom zámku možno nevedeli

  • Na mieste dnešného zámku stál pôvodne drevený hrad.
  • Pôvodný Bojnický hrad je najstaršou pamiatkou na území Slovenska.
  • Matúš Čák Trenčiansky vysadil v parku lipu, pod ktorou kráľ Matej usporadúval hostiny.
  • Posledný majiteľ, Ján Pálfi, ho prestaval na krásny romantický zámok, aby získal lásku francúzskej kontesy.
  • V roku 1939 kúpila zámok firma Baťa za 14 miliónov korún.
  • Ani zámok v Bojniciach sa nevyhol požiaru, v roku 1950 zhoreli všetky zámocké veže.
  • Na Bojnickom zámku sa natáčala rozprávka Fantaghiro.
  • Hradná studňa, ktorá má hĺbku 26 metrov, končí v jaskyni.
  • V 90. rokoch 20. storočia vytekala zo sarkofágu posledného majiteľa zvláštna tekutina.
  • 25 rokov sa na zámku konal Festival duchov a strašidiel.
Bojnický zámok
Park pod Bojnickým zámkom

Z dreveného hradu zámok pre princezné 

Málokto by veril, že na mieste dnešného majestátneho zámku stál pôvodne drevený hrad. Jeho pôvod sa datuje do roku 1113. V 13. storočí bol prebudovaný na kamenné sídlo. Zmocnil sa ho uhorský veľmož Matúš Čák Trenčiansky, ktorý v parku vysadil Lipu kráľa Mateja. Vystriedali sa tu viaceré šľachtické rody a zámok prešiel rôznymi obmenami od gotického hradu, cez pohodlné renesančné sídlo, barokovú stavbu až po romantický zámok.

Zámok v Bojniciach odkúpila obuvnícka firma Baťa

Po smrti Jána Františka Pálfiho odkúpili Bojnický zámok a celé panstvo v roku 1939 Baťovci. Ich záujem o kúpele a kraj bohatý na veľké množstvo dreva ich stál vtedy 14 miliónov korún. Bojnice vďaka Baťovcom prosperovali. Firma Baťa pôsobila v Bojniciach 6 rokov, potom boli ich majetky znárodnené. 

Tento rok vymenili Bojnice strašidlá za lásku

Bojnický zámok bol okrem iného známy každoročným Festivalom duchov a strašidiel, ktorý v roku 2018 vyvrcholil 25. ročníkom. Tento rok naň organizátori voľne nadviazali Festivalom zámockých príbehov s názvom Romantický sen. Podujatie vychádza zo života posledného majiteľa, grófa Pálfiho, a  z jeho architektonickej predstavy o romantickom sídle podľa vzoru francúzskych gotických stavieb. Hrad prerobil na krásny zámok, aby získal srdce mladej francúzskej šľachtičnej. Ich láska sa nenaplnila a keď Pálfi vedel, že kontesa do Bojníc nepríde, dal si priniesť na pamiatku z Francúzska brečtan, ktorý vysadil v parku. Nikdy sa neoženil a jeho ťažko skúšanú cestu životom pripomína tŕňová koruna, ktorú nechal osadiť na jednej z veží zámku. 

Zámok je bohatý na podujatia počas celého roku. Hoci na Slovensku už hádam ani nie je človek, čo by Bojnický zámok nenavštívil, v každom ročnom období ma táto pamiatka svoje osobité čaro, tak prečo to neskúsiť viackrát. Vždy dokáže prekvapiť niečím novým.

Interier zámok Bojnice
Nádherný interiér zámku
slowensko.sk