Brusnianske gule zostávajú záhadou

Brusnianske gule zostávajú záhadou

Zaujímavému geologickému úkazu, tzv. Brusnianskym guliam nachádzajúcim sa neďaleko dedinky Chrenovec-Brusno, dopriala mimoriadnu pozornosť mladá žena a to vo všetkej svojej počestnosti. Vďaka nej sa pieskovcové gule dostali do povedomia slovenských atrakcií a navyše sa ku nim vybudoval aj náučný chodník.  

Guliam z piesku sa extra pozornosť nedostávala, teda až na malý detail. Ľuďom sa páčili natoľko, že si ich odnášali do svojich záhradiek a niektorým dodnes skrášľujú exteriér. Verejný záujem začali vzbudzovať od chvíle, kedy si ich všimla mladá študentka Lenka Zemanovičová. Tá si ich vybrala ako tému pre svoju SOČ-ku. S prácou postúpila až do celoslovenského kola a okrem toho vypracovala projekt na vybudovanie náučného chodníka, čím spečatila osud Brusnianskych gúľ.

Aké sú Brusnianske gule?

Prevažne majú tvar gule, ale aj elipsy a hríbu. Sú to pieskovcové útvary a nachádzajú sa v lome nad miestnym cintorínom v obci Chrenovec-Brusno. Uvidíte ich priamo v stenách lomu, alebo len tak voľne váľajúce sa na zemi či na prístupovej ceste. Unikátne gule sú vzácnou raritou svetových rozmerov, dosahujú veľkosť v priemere od 10 centimetrov až do dvoch metrov. Aj tie najmenšie majú svoju váhu, vážia aj tri kilogramy. Na Slovensku podobný úkaz nájdete už iba v jednej oblasti, a to na Kysuciach a celkovo sú ojedinelým výtvorom prírody na našej planéte.

Brusnianske gule
Lom nad miestnym cintorínom

Vedie ku nim novovybudovaný náučný chodník

Vďaka spomínanej študentke sa zviditeľnila lokalita, v ktorej sa dnes Brusnianske gule tešia svojej pozornosti a navyše sa tu vybudoval náučný chodník, na ktorý mladá žena získala grant. Finančné prostriedky využila na vyčistenie lokality, zorganizovala brigádu a Náučný chodník Chrenovec–Brusno tak otvoril nielen cestu k atrakcii, ale dostal gule do verejného záujmu. Na trase chodníka v Handlovskej kotline v okrese Prievidza nájdete oddychové miesta s lavičkami a ohniskami, kde môžete príjemne stráviť čas, ale aj rozjímať nad zaujímavým prírodným fenoménom, ktorý doposiaľ vedci úplne neobjasnili. 

Eva Adamová

Som novinárka dušou aj srdcom. Milujem cestovanie, ktoré je súčasťou moje práce. Prešla som státisíce kilometrov doma aj v zahraničí, stretla stovky ľudí, ktorí mi vyrozprávali svoje príbehy, previedli ma málo poznanými miestami svojho kraja a dopriali tak vidieť očarujúce klenoty, ku ktorým by som sa len tak nedostala. Nie preto, že by boli ťažko dostupné, len možno komerčne nie veľmi atraktívne. Na Slovensku som v rámci svojej vášne objavila vďaka ľuďom nádherné miesta, o ktorých sa málo vie aj píše. Projekt slowensko.sk dal šancu aj týmto miestam a vďačne im ponúkol priestor. Zaslúžia si byť objavené.