Zaujímavému geologickému úkazu, tzv. Brusnianskym guliam nachádzajúcim sa neďaleko dedinky Chrenovec-Brusno, dopriala mimoriadnu pozornosť mladá žena a to vo všetkej svojej počestnosti. Vďaka nej sa pieskovcové gule dostali do povedomia slovenských atrakcií a navyše sa ku nim vybudoval aj náučný chodník.
Guliam z piesku sa extra pozornosť nedostávala, teda až na malý detail. Ľuďom sa páčili natoľko, že si ich odnášali do svojich záhradiek a niektorým dodnes skrášľujú exteriér. Verejný záujem začali vzbudzovať od chvíle, kedy si ich všimla mladá študentka Lenka Zemanovičová. Tá si ich vybrala ako tému pre svoju SOČ-ku. S prácou postúpila až do celoslovenského kola a okrem toho vypracovala projekt na vybudovanie náučného chodníka, čím spečatila osud Brusnianskych gúľ.
Aké sú Brusnianske gule?
Prevažne majú tvar gule, ale aj elipsy a hríbu. Sú to pieskovcové útvary a nachádzajú sa v lome nad miestnym cintorínom v obci Chrenovec-Brusno. Uvidíte ich priamo v stenách lomu, alebo len tak voľne váľajúce sa na zemi či na prístupovej ceste. Unikátne gule sú vzácnou raritou svetových rozmerov, dosahujú veľkosť v priemere od 10 centimetrov až do dvoch metrov. Aj tie najmenšie majú svoju váhu, vážia aj tri kilogramy. Na Slovensku podobný úkaz nájdete už iba v jednej oblasti, a to na Kysuciach a celkovo sú ojedinelým výtvorom prírody na našej planéte.

Vedie ku nim novovybudovaný náučný chodník
Vďaka spomínanej študentke sa zviditeľnila lokalita, v ktorej sa dnes Brusnianske gule tešia svojej pozornosti a navyše sa tu vybudoval náučný chodník, na ktorý mladá žena získala grant. Finančné prostriedky využila na vyčistenie lokality, zorganizovala brigádu a Náučný chodník Chrenovec–Brusno tak otvoril nielen cestu k atrakcii, ale dostal gule do verejného záujmu. Na trase chodníka v Handlovskej kotline v okrese Prievidza nájdete oddychové miesta s lavičkami a ohniskami, kde môžete príjemne stráviť čas, ale aj rozjímať nad zaujímavým prírodným fenoménom, ktorý doposiaľ vedci úplne neobjasnili.