1. Domov
  2. Horná Nitra
  3. Brusnianske gule zostávajú záhadou
Hlavný obrázok článku "Brusnianske gule zostávajú záhadou"

Zaujímavému geologickému úkazu, tzv. Brusnianskym guliam nachádzajúcim sa neďaleko dedinky Chrenovec-Brusno, dopriala mimoriadnu pozornosť mladá žena a to vo všetkej svojej počestnosti. Vďaka nej sa pieskovcové gule dostali do povedomia slovenských atrakcií a navyše sa ku nim vybudoval aj náučný chodník.  

Guliam z piesku sa extra pozornosť nedostávala, teda až na malý detail. Ľuďom sa páčili natoľko, že si ich odnášali do svojich záhradiek a niektorým dodnes skrášľujú exteriér. Verejný záujem začali vzbudzovať od chvíle, kedy si ich všimla mladá študentka Lenka Zemanovičová. Tá si ich vybrala ako tému pre svoju SOČ-ku. S prácou postúpila až do celoslovenského kola a okrem toho vypracovala projekt na vybudovanie náučného chodníka, čím spečatila osud Brusnianskych gúľ.

Aké sú Brusnianske gule?

Prevažne majú tvar gule, ale aj elipsy a hríbu. Sú to pieskovcové útvary a nachádzajú sa v lome nad miestnym cintorínom v obci Chrenovec-Brusno. Uvidíte ich priamo v stenách lomu, alebo len tak voľne váľajúce sa na zemi či na prístupovej ceste. Unikátne gule sú vzácnou raritou svetových rozmerov, dosahujú veľkosť v priemere od 10 centimetrov až do dvoch metrov. Aj tie najmenšie majú svoju váhu, vážia aj tri kilogramy. Na Slovensku podobný úkaz nájdete už iba v jednej oblasti, a to na Kysuciach a celkovo sú ojedinelým výtvorom prírody na našej planéte.

Brusnianske gule
Lom nad miestnym cintorínom

Vedie ku nim novovybudovaný náučný chodník

Vďaka spomínanej študentke sa zviditeľnila lokalita, v ktorej sa dnes Brusnianske gule tešia svojej pozornosti a navyše sa tu vybudoval náučný chodník, na ktorý mladá žena získala grant. Finančné prostriedky využila na vyčistenie lokality, zorganizovala brigádu a Náučný chodník Chrenovec–Brusno tak otvoril nielen cestu k atrakcii, ale dostal gule do verejného záujmu. Na trase chodníka v Handlovskej kotline v okrese Prievidza nájdete oddychové miesta s lavičkami a ohniskami, kde môžete príjemne stráviť čas, ale aj rozjímať nad zaujímavým prírodným fenoménom, ktorý doposiaľ vedci úplne neobjasnili. 

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Vyhliadková veža Čajka v Bojniciach

Vyhliadková veža Čajka v oblakoch Bojnice

Vyhliadková veža Čajka v oblakoch je ďalšou bojnickou atrakciou, ktoré sú známe najmä pre svoju ZOO, Bojnický zámok či kúpele. Vyhliadková veža je tak ďalším výletným bodom, ktorý sa počas návštevy Bojníc oplatí navštíviť. Vyhliadková veža, Šmolko dedinka, ale aj lanový park Vyhliadková veža Čajka sa nachádza uprostred lesa a je zaujímavou technickou stavbou s výškou 30 […]

ZOO Bojnice – najstaršia a najnavštevovanejšia ZOO na Slovensku

ZOO Bojnice – najstaršia a najnavštevovanejšia ZOO na Slovensku

ZOO Bojnice (Národná zoologická záhrada Bojnice) je najstaršou a najnavštevovanejšou zoologickou záhradou na Slovensku. Pre verejnosť bola otvorená 1. apríla 1955 a na jej vzniku sa výrazne podieľalo Krajské nitrianske múzeum v Bojniciach. Prvé zvieratá v zámockej priekope Už v roku 1943 bol obyvateľom hradnej priekopy Bojnického zámku diviak Mišo, ku ktorému pribudla srnčia zver a jeleň Paľo. Na túto zvieraciu […]