Bytčiansky zámok – miesto, kde sa spečatil osud slovenskej legendy

Bytčiansky zámok – miesto, kde sa spečatil osud slovenskej legendy

Asi každý vie, kde sa narodil Juraj Jánošík, avšak málokto tuší, že jeho zbojnícka kariéra sa začala práve na Bytčianskom zámku, kde slúžil ako vojak.

Nebyť vojenskej služby Juraja Jánošíka v Žilinskom kraji, kde sa zámok v strede mesta Bytča nachádza, možno by sa z neho stal vojak verný korune. A že bolo komu slúžiť. Vlastníctvo zámku sa vystriedalo pod rukami niekoľkých vplyvných rodov. Zaslúžili sa o to, že z tohto malého hradu, ktorý bol postavený v trinástom storočí, sa stalo renesančné sídlo známeho rodu Thurzovcov.

Sobášna sieň, v ktorej sa už nesobáši

Thurzovci sa skutočne zapísali do histórie, no pre samotný zámok bol najvýznamnejší najmä Juraj Turzo, ktorý sa dokonca stal uhorským palatínom. Pochlapiť sa však musel pri usporadúvaní svadobných hostín svojich dcér, čo nebolo až také jednoduché, pretože ich mal sedem. Práve preto nechal postaviť tento Sobášny palác, v ktorom sa v súčasnosti nachádza Považské múzeum. Takže ak by ste dúfali v svadobné pohostenie, tak márne. Zato tam nájdete pokrm pre dušu v podobe rôznych expozícií slovenského umenia.

Kulinársky zážitok spojený s históriou

Ak by ste predsa len boli veľmi hladní alebo chceli zažiť neopakovateľnú atmosféru svadobného dňa, môžete využiť služby reštaurácie v zámockom areáli. Je možné, že vaša hostina priláka duchov zosnulých účastníkov slávnych turzovských svadieb alebo vás okríknu neskorší majitelia zámku, praktickí Popperovci. Zaujímali sa skôr o obchod a vďaka nim dostal zámok praktický účel. V priestoroch sobášnej siene bol napríklad kedysi aj súd. 

Temná história a pravda o našom hrdinovi

Zámok sa netešil len príjemnej pozornosti. Svoje ťažké chvíľky zažil pri vpáde hajdúskych vojsk za vlády Thurzovcov, ale aj pri niekoľkých požiaroch pri Popperovcoch. Ktovie, či to nebola kliatba za to, že sa v jeho priestoroch konal súd so známymi pomocníkmi Čachtickej hradnej pani Alžbety Bátoryovej, ktorú vyriekli pri mučení či upaľovaní. Pravdou však ostáva, že vojská vyplienili zámok o pár rokov skôr. 

Nuž a ako to bolo s našim Jurajom Jánošíkom? Na Bytčianskom zámku vraj stretol svojho budúceho kumpána Uhorčíka a práve on ho vraj zlákal na zboj. Nuž, možno by bol dnes náš národný zbojník vojenským hrdinom,  keby tento krásny Bytčiansky kaštieľ nestál. 

Eva Adamová

Som novinárka dušou aj srdcom. Milujem cestovanie, ktoré je súčasťou moje práce. Prešla som státisíce kilometrov doma aj v zahraničí, stretla stovky ľudí, ktorí mi vyrozprávali svoje príbehy, previedli ma málo poznanými miestami svojho kraja a dopriali tak vidieť očarujúce klenoty, ku ktorým by som sa len tak nedostala. Nie preto, že by boli ťažko dostupné, len možno komerčne nie veľmi atraktívne. Na Slovensku som v rámci svojej vášne objavila vďaka ľuďom nádherné miesta, o ktorých sa málo vie aj píše. Projekt slowensko.sk dal šancu aj týmto miestam a vďačne im ponúkol priestor. Zaslúžia si byť objavené.