1. Domov
  2. Horné Považie
  3. Bytčiansky zámok – miesto, kde sa spečatil osud slovenskej legendy

Bytčiansky zámok – miesto, kde sa spečatil osud slovenskej legendy

Hlavný obrázok článku "Bytčiansky zámok – miesto, kde sa spečatil osud slovenskej legendy"

Bytčiansky zámok je miesto, kde začal zbojnícky život najslávnejšieho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka, v ktorom slúžil ako vojak.

Bytčiansky zámok
foto: PeterVrabel / Shutterstock

Nebyť vojenskej služby Juraja Jánošíka v Žilinskom kraji, kde sa Bytčiansky zámok v strede mesta nachádza, možno by sa z neho stal vojak verný korune. A že bolo komu slúžiť. Vlastníctvo zámku sa vystriedalo pod rukami niekoľkých vplyvných rodov. Zaslúžili sa o to, že z tohto malého hradu, ktorý bol postavený v trinástom storočí, sa stalo renesančné sídlo známeho rodu Thurzovcov.

Bytča
foto: TTstudio / Shutterstock

Sobášna sieň, v ktorej sa už nesobáši

Thurzovci sa skutočne zapísali do histórie, no pre samotný zámok bol najvýznamnejší najmä Juraj Thurzo, ktorý sa dokonca stal uhorským palatínom. Pochlapiť sa však musel pri usporadúvaní svadobných hostín svojich dcér, čo nebolo až také jednoduché, pretože ich mal sedem. Práve preto nechal postaviť tento Sobášny palác, v ktorom sa v súčasnosti nachádza Považské múzeum. Takže ak by ste dúfali v svadobné pohostenie, tak márne. Zato tam nájdete pokrm pre dušu v podobe rôznych expozícií slovenského umenia.

Sobášny palác Bytča
foto: TTstudio / Shutterstock

Kulinársky zážitok spojený s históriou

Ak by ste predsa len boli veľmi hladní alebo chceli zažiť neopakovateľnú atmosféru svadobného dňa, môžete využiť služby reštaurácie v zámockom areáli. Je možné, že vaša hostina priláka duchov zosnulých účastníkov slávnych turzovských svadieb alebo vás okríknu neskorší majitelia zámku, praktickí Popperovci. Zaujímali sa skôr o obchod a vďaka nim dostal zámok praktický účel. V priestoroch sobášnej siene bol napríklad kedysi aj súd. 

Bytčiansky zámok
foto: GiIIan / Shutterstock

Temná história a pravda o našom hrdinovi

Bytčiansky zámok sa netešil len príjemnej pozornosti. Svoje ťažké chvíľky zažil pri vpáde hajdúskych vojsk za vlády Thurzovcov, ale aj pri niekoľkých požiaroch pri Popperovcoch. Ktovie, či to nebola kliatba za to, že sa v jeho priestoroch konal súd so známymi pomocníkmi Čachtickej hradnej pani Alžbety Bátoryovej, ktorú vyriekli pri mučení či upaľovaní. Pravdou však ostáva, že vojská vyplienili zámok o pár rokov skôr. 

A ako to bolo s našim Jurajom Jánošíkom? Na Bytčianskom zámku vraj stretol svojho budúceho kumpána Uhorčíka a práve on ho vraj zlákal na zboj. Nuž, možno by bol dnes náš národný zbojník vojenským hrdinom,  keby tento krásny Bytčiansky kaštieľ nestál. 

Bytčiansky zámok
foto: TTstudio / Shutterstock

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Nevšedné rozhľadne na Slovensku

Nevšedné rozhľadne na Slovensku

Vybrali sme 3 nevšedné rozhľadne na Slovensku, ktoré stoja za návštevu. Rozhľadňa Terchovské srdce Rozhľadňa vysoká 30 metrov je posledná zastávka náučného chodníka Národného parku Malá Fatra. Cesta k nej je asi 1 kilometer dlhá a nie je náročná. Stretnete tam mamičky s deťmi, ale aj staršie páry na prechádzke. Zaujímavé je, že rozhľadňu postavili presne na mieste, […]