1. Domov
  2. Horné Považie
  3. Cestou na Veľký Rozsutec môžete objaviť poklad
Hlavný obrázok článku "Cestou na Veľký Rozsutec môžete objaviť poklad"

Jedna z legiend hovorí, že v okolí Veľkého Rozsutca sa nachádza poklad, no keby ste aj žiadny nenašli, tou najväčšou odmenou, ktorá sa vám dostane pri výstupe na jeho vrchol, je nezabudnuteľný panoramatický výhľad na okolité kopce.

Veľký Rozsutec je označovaný ako klenot našej prírody. Dostal prezývku „krásavec“, pretože stačí jeden hlbší pohľad naň a začne vás magicky priťahovať. Jednoznačne patrí k najkrajším vrchom, ktoré zdobia reliéf našej krajiny a trúfnuť si naň je výzvou. Kto ho zdolá, ten sa môže právom nazývať pokročilým turistom. V Krivánskej Malej Fatre vábi svojou svojskosťou, mohutnosťou, ale aj botanickou nádherou, ukrýva vzácne a zriedkavé druhy flóry a fauny, niektoré rastliny sú dokonca unikátne v rámci celého Slovenska. Okrem toho fascinuje pokladom, ktorý tu vraj zakopal Juraj Jánošík a zatiaľ ho ešte nikto nenašiel.  

Veľký Rozsutec
Veľký Rozsutec

Najlepšie zo Štefanovej

Práve z nej je dokonalý výhľad na jeho vrcholok, ktorý bol aj inšpiráciou pre logo Národného Parku Malá Fatra. Do obce Štefanová sa dostanete autom aj autobusom, kde začnete túru a necháte sa poviesť žltou turistickou značkou na rázcestie v Podžiari. Odtiaľ vás modrá turistická značka povedie k sedlu Medzirozsutce a následne červená až do cieľa. Tesne pod vrcholom sa nachádza nie veľmi bezpečný úsek, hlavne v období, kedy sa topia ľady alebo mrzne. Treba sa vhodne vystrojiť, aby ste sa v cieli mohli potešiť panoramatickým výhľadom na okolité kopce, ktoré sa vám predostrú v celej svojej majestátnosti. V nadmorskej výške 1610 metrov si môžete oddýchnuť a načerpať energiu z hôr. 

Veľký Rozsutec
Výhľady z Veľkého Rozsutca vás očaria

Naspäť sa vrátite po červenej značke do sedla Medziholie a späť do osady Štefanová po zelenej turistickej značke. Trasa trvá približne 5,5 hodín a jej dĺžka je 10 km. Túto stredne náročnú až náročnú túru zvládnu zdatnejší turisti. 

Z druhej strany 

Na Rozsutec sa dá dostať aj z druhej strany, z obce Zázrivá cez Medziholie. Táto trasa je menej využívaná. Úsek je náročnejší, na niektorých miestach sa lezie po strmých skalách, ktoré sú v hornej časti zaistené reťazami, inde sa zas musíte spoľahnúť na dobrý úchyt vlastnými rukami. Táto trasa býva na jar na niekoľko dní uzatvorená. Strážcovia Národného parku Malá Fatra neustále pripomínajú, aby turisti rešpektovali toto obdobie. Trvá iba 107 dní v roku – od 1. Marca do 15. Júna. 

Rozsutec je čarokrásny kopec  opradený legendami, ktoré sa spájajú s menom Juraj Jánošík. Ten tam údajne zakopal poklad, ktorý síce doteraz nikto nenašiel, ale možno, keď sa niekto našej slovenskej legende priblíži svojou odvahou a presvedčením, tak sa mu ho podarí nájsť. 

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Nevšedné rozhľadne na Slovensku

Nevšedné rozhľadne na Slovensku

Vybrali sme 3 nevšedné rozhľadne na Slovensku, ktoré stoja za návštevu. Rozhľadňa Terchovské srdce Rozhľadňa vysoká 30 metrov je posledná zastávka náučného chodníka Národného parku Malá Fatra. Cesta k nej je asi 1 kilometer dlhá a nie je náročná. Stretnete tam mamičky s deťmi, ale aj staršie páry na prechádzke. Zaujímavé je, že rozhľadňu postavili presne na mieste, […]