Čičmany – ornamentálnu výzdobu dreveníc maľovali ženy

Čičmany – ornamentálnu výzdobu dreveníc maľovali ženy

Čičmany a ich výmaľba vonkajších stien zrubových domov vo forme štylizovaných geometrických vzorov a ornamentov je ojedinelá v celej strednej Európe.

Rázovitá dedina v Strážovských vrchoch od 14. storočia vystriedala viacerých zemepánov. Tradičným zamestnaním vždy bolo a doteraz je poľnohospodárstvo a ovčiarstvo. Najviac obyvateľov mala dedina v roku 1909, kedy tu žilo 1518 ľudí. Dnes ich tu býva menej ako 150.

Čičmany sú významnou národopisnou lokalitou ľudovej kultúry a umenia, ktoré sa odrazilo nielen na architektúre a maľovaných domoch, ale i spevoch, tancoch, a technicky mimoriadne náročných výšivkách na ľudovom odeve.

Maľovať na domy v Čičmanoch začali približne v druhej polovici 18. storočia. Ochranný náter z bielej hlinky alebo vápna mal spočiatku praktickú funkciu. Neskôr začal slúžiť pre nevšedné výtvarné prejavy prostých ľudí. Výzdobe zrubových domov sa v Čičmanoch venovali výlučne ženy. Najprv zdobili poschodové zruby, kde výzdoba plnila aj reprezentačnú funkciu, neskôr sa výtvarná záľuba preniesla aj na menej honosné drevenice.

Unikátna maľovaná drevená architektúra Čičmian bola známa už od Národopisnej výstavy českoslovanskej v roku 1895 v Prahe, kde inštalovali repliku čičmianskeho gazdovského domu.

Čičmany
V dedinke Čičmany

Čičmany trikrát vstali z popola. Horelo v rokoch 1907, 1921 a 1945. V ťažkých chvíľach, po požiaroch však v sebe Čičmianci našli dostatok síl a energie a vo veľkej miere dokázali obnoviť tradičnú podobu architektúry svojej dediny.

Za prvej Československej republiky obec zviditeľnili osobnosti ako architekt Dušan Jurkovič, ktorý sa po požiari v roku 1921 zaslúžil o obnovu tradičných dreveníc, alebo filmár a etnograf Karel Plicka. Povzbudiť miestnych obyvateľov k udržaniu si svojich tradícií, zvykov a obyčajov prišla v roku 1934 aj dcéra prezidenta republiky Alica Masaryková. Miestne vyšívané kroje pochválila slovami: “v takejto práci ľudskej je duša národa”.

Dnes je v dedine 110 chránených objektov, z ktorých je 37 vyhlásených za kultúrnu pamiatku. Dve drevenice spravuje Považské múzeum. V oboch sú inštalované expozície sprítomňujúce život obyvateľov Čičiman. Svoj barokovoklasicistický výzor, pôvodnú dispozíciu, krytú arkádovú pavlač i sedlovú strechu si po rekonštrukcii zachoval aj kaštieľ, dnes penzión. Na gazdovskom dvore môžu turisti vidieť, pohladkať či nakŕmiť rôzne domáce zvieratá.

Príroda ponúka ideálne podmienky pre nenáročnú turistiku. Krásna je vychádza na kopce Kľak, Strážov, Pružinu, do Nitrianskeho Pravna alebo do Fačkovského sedla. Počas zimnej sezóny funguje Lyžiarske stredisko Javorinka. Jeho päť vlekov vyvezie 3350 lyžiarov za hodinu.

slowensko.sk