1. Domov
  2. Horné Považie
  3. Jánošíkove diery – magické miesto Malej Fatry

Jánošíkove diery – magické miesto Malej Fatry

Hlavný obrázok článku "Jánošíkove diery – magické miesto Malej Fatry"

Všadeprítomná voda padajúca zo skál do úžľabín a priepastí pripomína miestami malý raj, inde zas očistec, ktorým symbolicky môžete prejsť tým, že si dovolíte zažiť až „tri“ Jánošíkove diery naraz.

Patria nepochybne k najatraktívnejším turistickým destináciám Malej Fatry. Nachádzajú sa v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec a počas letnej sezóny čelia častým dopravným zápcham spôsobenými hustou premávkou cestujúcich sústavou kaňonov a tiesňav. Čakanie na priechod spestruje v takýchto okamihoch rozmanitá flóra, pohľad na bizarné skalné útvary či zvuk vodopádov. 

Dolné, Nové a Horné diery

Jánošíkove diery pozostávajú z troch častí. Dostať sa k Dolným a Novým dieram nie je také náročné ako k Horným dieram. Nízke prevýšenie sľubuje slušnú turistiku, ktorú bez problémov zvládnu deti aj seniori. Začať treba v Bielom Potoku na východ od Terchovej cestou, ktorá vás povedie k rozbočke na Nové diery. Od nich sa potom cez Dolné alebo Nové diery dostanete k Horným. Ešte predtým však musíte zdolať turistickú križovatku Podžiar. Tu sa môžete občerstviť v bufete, posedieť si na lavičkách alebo na lúke pri vode. Prípadne si vybehnite o kúsok vyššie na Vrch Podžiar, z ktorého sa pokocháte krásnym výhľadom na Malú Fatru.

Jánošíkove diery

Z rázcestia k Horným Dieram

Prechod k Horným dieram je síce náročnejší, ale o to zaujímavejší. Cestu tiesňavou vám uľahčia rebríky, ktoré robia radosť hlavne deťom. Pri zdolávaní strmých schodíkov a mostíkov to už také úsmevné nebude, ale za skúšku odvahy a koncentrácie to stojí. 

Občas postojíte v zápche

Čas, za aký to prejdete, je individuálny, ale hlavne závislý od „premávky“. Jánošíkové diery sú počas slnečných víkendov a letnej sezóny doslova zahltené turistami a preto rátajte s menšími obmedzeniami dopravy či „zápchami“ na ceste. Takže premávka sa prispôsobuje tempu tých, čo kráčajú pred vami alebo sa spomaľuje tými, čo idú oproti. Na prechod počítajte s časom od 2 do 7 hodín. Záleží aký okruh si zvolíte.

Každá diera je iná

Jánošíkove diery spája Dierový potok, ktorý sa rozteká na viac ako dvadsať vodopádov, pričom ich presný počet závisí od ročného obdobia. Najvyšší z nich má až 3,5 metra. Kým Nové diery zaujmú skalnými útesmi, Horné diery pokrýva najväčší počet vodopádov a Dolné diery sa zas dotýkajú v najspodnejšej časti tiesňavy, kde je mnoho endemitov. 

Jánošíkove diery

Skúška koncentrácie

Rebríky, laná, lávky, mostíky, kamene, skaly. Tým všetkým prejdete na ceste Malým či Veľkým okruhom. Túra je mierne náročná, aj keď treba rátať s tým, že pokiaľ máte menšie deti, niektoré úseky možno odmietnu prejsť po svojich a hodia sa vám nachvíľu do náručia. Každopádne, táto túra bude pre nich dobrodružstvom. Aby ste im dopriali príjemný vzrušujúci zážitok, obujte ich do pevnej a nepremokavej obuvi (aj seba) a verte, že deťom sa priechod tiesňavou pomedzi vodopády a skaly bude rátať azda viac, ako vám.

Jánošíkove diery – magické miesto Malej Fatry
Mapa Jánošíkovych dier (Zdroj: Jánošíkove diery)

#ďalšietipyvokolí

Objavte ďalšie inšpiratívne tipy v okolí.

Vyhliadky a rozhľadne

Nevšedné rozhľadne na Slovensku

Vybrali sme 3 nevšedné rozhľadne na Slovensku, ktoré stoja za návštevu. Rozhľadňa Terchovské srdce Rozhľadňa vysoká 30 metrov je posledná zastávka náučného chodníka Národného parku Malá Fatra. Cesta k nej je asi 1 kilometer dlhá a nie je náročná. Stretnete tam mamičky s deťmi, ale aj staršie páry na prechádzke. Zaujímavé je, že rozhľadňu postavili presne na mieste, […]