Manínska tiesňava patrí medzi najvzácnejšie tiesňavy na Hornom Považí. Spája mestskú časť Považskej Bystrice – Považskú Teplú a obec Záskalie.
Národná prírodná rezervácia Manínska tiesňava
Manínska tiesňava je národná prírodná rezervácia v Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy. Vyhlásená bola v roku 1967 a predmetom ochrany je úzky epigenetický vápencový kaňon medzi Veľkým a Malým Manínom so vzácnou vápnomilnou flórou a faunou.


Epigenetický prielom vzniká zarezaním rieky do hornín, čím vytvorí prielomový úsek doliny. Tu sa zarezal Manínsky potok do Manínskeho bradla, ktoré rozdelil na Veľký a Malý Manín. Podobne formoval Manínsky potok aj neďalekú Kostoleckú tiesňavu.

Tiesňava, cez ktorú neprešiel ani voz
Manínska tiesňava je najužší kaňon na Slovensku, ktorého steny dosahujú miestami výšku až 400 metrov. Pred desiatkami rokov bol kaňon tak úzky, že najužšie miesto bolo pre vozy neprejazdné. Furmani tak museli náklad vyložiť, voz rozobrať a následne zložiť. Kaňon rozšírili v roku 1933, kedy odstrelili časť brala. V tom čase vybudovali aj spevnenú cestu.
Náučný chodník Manínska tiesňava
Náučný chodník približuje prírodné krásy a zaujímavosti národnej prírodnej rezervácie a jej blízkeho okolia. Začína pri kempe na konci Považskej Teplej a vedie cez tiesňavu do obce Záskalie, cez Kostoleckú tiesňavu, okolo obce Kostolec, PR Bosmany s pekným vyhliadkovým miestom Skala, popod Veľký Manín okolo Vápencovej jaskyne až zostupuje serpentínami okolo minerálnych železitých prameňov. Celý náučný chodník má takmer 16 kilometrov a prejdete ho za približne 4 hodiny. Náučný chodník si môžete skrátiť v obci Záskalie, kde sa budete držať zelenej turistickej značky, ktorá vás povedie pod hrebeň Veľkého Manína.

Tiesňavy dostupné do pár minút
Manínska tiesňava spolu s blízkou Kostoleckou tiesňavou sú obľúbenými turistickými cieľmi, ale aj obľúbenými miestami pre horolezcov. Za východiskový bod si môžete zvoliť Považskú Teplú i Záskalie. Ak plánujete kratší výlet, obe tiesňavy sú dostupné z obce Záskalie do pár minút.