Terchová a 7 tipov na výlet

Terchová a 7 tipov na výlet

Terchová, rodisko najznámejšieho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka ponúka množstvo prírodných, historických a kultúrnych pamiatok, ktoré vám vyplnia program na niekoľko dní.

Socha Juraja Jánošíka

Juraj Jánošík bol slovenský zbojník a národný hrdina, ktorý sa narodil v roku 1688 v osade u Jánošov v obci Terchová. Jeho zbojnícky osud bol námetom pre mnoho povestí, piesní a umeleckých diel, zároveň je po ňom pomenovaných množstvo prírodných pamiatok. Juraj Jánošík so svojou družinou žil v lesoch medzi Žilinou a Liptovským Mikulášom, kde podľa povesti prepadával pocestných a peniaze zo zboja rozdával medzi chudobných. Chytený bol vo Valaskej Dubovej a bol popravený obesením na hák v roku 1713 v Liptovskom Mikuláši. Terchovčania nechali zvečniť svojho hrdinu do monumentálnej oceľovej sochy vysokej 7,5 m, ktorú zhotovil známy slovenský sochár Ján Kulich.

Rodná osada Juraja Jánošíka

Osada U Jánošov leží pod vrchom Pupov a z Terchovej sa tam dostanete po zelenej a neskôr po žltej turistickej trase. Alternatívou je presun autom či autobusom do Šípkovej a odtiaľ ísť po zelenej značke Náučným chodníkom Jánošíkovho chotára. Pôvodná drevenica, v ktorej sa Jánošík v roku 1688 narodil už nestojí, avšak v osade nájdete symbolický rodný dom. 

Múzeum Juraja Jánošíka

Priamo v centre Terchovej nájdete múzeum s expozíciou venovanou Jánošíkovi, tradičným terchovským obydliam, histórii obce, folklóru a zvykom v Terchovej, remeselnej výrobe a chovateľstvu. V múzeu nájdete mnoho zaujímavých dobových exponátov, medzi najvzácnejšie exponáty patrí olejomaľba Ľudovíta Fullu z roku 1955 zobrazujúca Jánošíka uprostred dedinského ľudu bojujúceho za spravodlivosť.

Rozhľadňa Terchovské srdce

Jedno z najkrajších miest, odkiaľ máte Terchovú ako na dlani je rozhľadňa Terchovské srdce, ktorá sa nachádza na vrchu Oblaz. Na tomto mieste stála šibenica pri nakrúcaní legendárneho Jánošíka s Paľom Bielikom, ktorá bola aj inšpiráciou pre tvar rozhľadne, ktorej autorom je známy ľudový umelec Alojz Mucha. Názov rozhľadne je podľa piesne „To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí…“. Rozhľadňa má výšku 30 metrov a nachádzajú sa na nej 3 terasy, ktoré ponúkajú výhľady na Terchovú či Malú Fatru.

Terchová a rozhľadňa

Kalvária v Terchovej

V Terchovej nájdete aj netradičnú kalváriu, kde nenájdete kaplnky, ale sochy a kríže položené na zemi. Autorom kalvárie je akademický sochár a rodák z Terchovej Milan Opalka.  Obec je významným pútnickým miestom, nachádza sa v nej rímskokatolícky kostol zasvätený sv. Cyrilovi a Metodovi, ktorý je najväčším chrámom na Slovensku. Zároveň sa v obci už niekoľko rokov konajú Cyrilo-metodské dni. 

Krížová cesta začína nad Ďurkovým lazom a pokračuje na vrch Oravcové. Na zastaveniach nájdete kríže a sochy, ktoré sú zaujímavé svojími detailmi. Na samom vrchu sa nachádza kamenný oltár, kde sa ako vyvrcholenie Cyrilo-metodských dní slúži svätá omša. 

Jánošíkove diery

Jedinečné miesto, ktoré tvoria sústavy tiesňav a kaňonov – Jánošíkove diery, fascinujúce miesto nachádzajúce sa v prírodnej rezervácii Rozsutec v Malej Fatre. Skladajú sa z 3 častí: Dolné diery, Horné diery a Nové diery, ktorými preteká Dierový potok. V dierach sa nachádza viac ako 20 vodopádov. O Jánošíkových dierach sa viac dočítate v samostatnom článku.  

Jánošíkove diery

Veľký Rozsutec

Dominantou a symbolom Malej Fatry je jeden z najkrajších vrcholov – Veľký Rozsutec. Je niekoľko trás, ktorými sa viete na vrchol dostať. Azda tá najznámejšia vedie cez Horné diery a Medzirozsutce až na vrchol. V prípade, že vystupujete zo Zázrivej, držíte sa na Sedlo pod Bielou. Veľký Rozsutec je tak jedinečný, že sme o ňom taktiež napísali samostatný článok

Terchová a región je jedinečné miesto na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť.

slowensko.sk